fbpx

Polacy opracowali maseczkę z roślin. Skutecznie chroni przed wirusami

Maseczki ochronne są bardzo ważnym orężem w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W miarę jak chorych przybywa zaczyna brakować ich przede wszystkim w szpitalach, gdzie noszenie tych wielokrotnego użytku raczej nie zdaje egzaminu. Dlatego naukowcy z polskiego Instytutu Biologii SGGW postanowili wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na środki ochronne. Opracowali skuteczny filtr powietrza z mieszkanki kilku roślin.

Członkowie zespołu dr inż. Jacek Mojski oraz prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji pracują nad zastosowaniem roślin w walce z zanieczyszczeniami od kilku lat. Wcześniej skupiali się oni, co prawda na walce ze smogiem, jednak teraz, gdy świat stoi w obliczu ogromnego zagrożenia, jakim jest epidemia COVID-19 postanowili nieco zmienić azymut i dołożyć swoją cegiełkę do walki z podstępną zarazą.

Wiedza, jaką zebrali do tej pory pozwoliła na opracowanie skutecznego wykorzystania konkretnych gatunków roślin, jako filtrów chroniących przed przedostaniem się do wirusa do organizmu lub w przypadku, kiedy już jesteśmy chorzy na zewnątrz. Bardzo istotne jest, że wynalezione przez zespół SGGW rozwiązanie pozwala na wielokrotny użytek maseczki. Jest to produkt lekki, przyjazny dla środowiska i bardzo tani w produkcji.

Kalaji i Mojski wykorzystali w tym celu procesy znane ludzkości już od dawna. Innowacyjna budowa filtra maseczki pozwala na to, aby umieszczone w nim rośliny swobodnie absorbowały nawet minimalną ilość światła niezbędnego do uruchomienia procesów fotosyntezy. Na razie maseczki zawierające elementy roślinne testowane były w przypadku grypy, jednak ich 100% skuteczność w tej dziedzinie daje ogromne nadzieje. Cząsteczki COVID-19 mają bardzo podobną wielkość jak te, którymi bombardowany jest system odporności człowieka od dziesięcioleci.

Naukowcy twierdzą, iż maseczki zbudowane z roślin będą nie tylko skutecznie chronić przed rozprzestrzenianiem się wirów między ludźmi. Wynalazek będzie równocześnie oczyszczał powietrze w pomieszczeniu. Po raz kolejny brawo my!

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: wawalove.wp.pl, infowire.pl

 

 

Dodaj komentarz