fbpx

Polscy studenci tworzą protezę stopy dla swojego kolegi, aby znowu mógł się wspinać

Kamil Warchoł, student Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), z powodu amputacji stopy, jest zmuszony używać protezy. Jednak ta standardowa nie jest przystosowana do uprawiania jego pasji, jaką jest wspinaczka ściankowa. Z tego względu, stworzenie specjalizowanej protezy stało się tematem jego pracy inżynierskiej, a w jej opracowanie zaangażowani są również inni studenci AGH w Krakowie.

Projekt rozpoczyna się od doboru odpowiedniego materiału. Następnie, studenci będą badać, jak deformuje się stopa zarówno zdrowej osoby, jak i stopa z protezą podczas wspinaczki, aby na tej podstawie stworzyć model.

Końcowy produkt zostanie wytworzony przy wykorzystaniu technologii druku 3D. W pracach nad projektem badacze skupiają się na materiałach niedrogich i łatwo dostępnych, co jest istotne w przypadku potencjalnej masowej produkcji. Jednakże, analizowane będą także droższe opcje, takie jak nylon wzmacniany włóknem szklanym.

W ciągu ostatnich lat, protetyka nóg uległa znacznemu rozwojowi. Użycie odpowiednich materiałów oraz, ostatnio, zaawansowanych układów elektronicznych, znacząco poprawia jakość życia osób po amputacjach. Dzięki temu, osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie uczestniczyć w różnych formach aktywności, w tym sportowych. Choć standardowe protezy często wystarczają do wielu dyscyplin, w niektórych przypadkach, jak wspinaczka ściankowa, wymagane są specjalne rozwiązania.

Kamil Warchoł, inicjator projektu, mówi o swojej determinacji do uprawiania wspinaczki mimo przeszkód. Z pomocą kolegów i koleżanek z AGH, ma nadzieję na stworzenie protezy, która umożliwi mu realizację tego celu.

Ten projekt protezy stopy nie jest pierwszym przedsięwzięciem z zakresu inżynierii biomedycznej realizowanym przez Studenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping. Wcześniej, studenci pracowali nad projektami takimi jak łyżki ortodontyczne i stenty donosowe dla dzieci z rozszczepem podniebienia.

Fascynujące możliwości druku 3D w medycynie, od produkcji bionicznych rąk po narządy i protezy, nadal budzą podziw, mimo że temat ten nie jest już tak często omawiany w mediach. Technologia ta, choć czasami napotyka problemy, wciąż posiada potencjał do dokonywania rzeczy wydających się niemożliwe.

Dodaj komentarz