fbpx

Rok na Marsie – NASA szuka ochotników do symulatora

W ramach przygotowania do lotu na Marsa uruchomiona została kolejna odsłona inicjatywy CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog), w której czwórka wolontariuszy zamieszka w symulacji warunków marsjańskich, na terenie kompleksu Mars Dune Alpha w stanie Teksas. Rekrutacja potrwa do 2 kwietnia, a wybrani uczestnicy rozpoczną swoje doświadczenie na wiosnę roku 2025.

Obszar kompleksu o powierzchni 160 metrów kwadratowych pokryty jest czerwonym piaskiem. Na infrastrukturę bazy składają się między innymi: cztery indywidualne pokoje, dwie łazienki, punkt medyczny, kuchnia, sala gimnastyczna oraz oranżeria. Pobyt w środowisku imitującym marsjańskie warunki będzie wymagał od uczestników wykonania wielu zadań, takich jak realizacja eksperymentów naukowych, hodowla roślin, spacery po symulowanej powierzchni Marsa czy systematyczne ćwiczenia fizyczne. Uczestnicy zetkną się również z różnorodnymi sytuacjami stresującymi, na przykład koniecznością samodzielnego radzenia sobie z awarią czy ograniczeniami w dostępie do pożywienia.

Rok izolacji od codzienności

Oczywiście, należy spełnić pewne kryteria. NASA szuka kandydatów w wieku 30-55 lat, z wykształceniem w dziedzinach takich jak matematyka, fizyka, inżynieria, biologia, czy informatyka. Doświadczenie wojskowe jest dodatkowym atutem. Oferta jest skierowana wyłącznie do obywateli Stanów Zjednoczonych.

„Kandydaci powinni mieć silną chęć do unikalnych, satysfakcjonujących przygód i zainteresowanie przyczynianiem się do pracy NASA nad przygotowaniami do pierwszej ludzkiej podróży na Marsa” – podkreśla agencja.

Mimo że rekrutacja do drugiej edycji programu została już zainicjowana, pierwsza ekspedycja w ramach projektu CHAPEA nadal trwa. Uczestnicy rozpoczęli pobyt w bazie 25 czerwca 2023 roku i zakończą go na początku lipca 2024 roku. Ostatnia z misji zaplanowana jest na rok 2026.

Źródło: nasa.gov

Dodaj komentarz