fbpx

Badacze zaobserwowali pole magnetyczne odległej galaktyki. Wyglądem przypomina rowerowe dynamo

Rozmiar i wygląd galaktyk od wielu lat budzi zainteresowanie astronomów. W kręgu zainteresowania badaczy znalazła się ostatnio galaktyka o nazwie NGC 4217. Znajduje się ona ok. 67 mln milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej.

 

Naukowcom udało się zaobserwować pole magnetyczne galaktyki i ustalić, że wychodzi ono poza jej krawędź na odległość ponad 22,5 tys. lat świetlnych. Polaryzacja promieniowania synchrotronowego (sposób zakręcenia fal generowanych przez elektrony) pozwoliła określić orientację linii wyznaczających pole magnetyczne.Techniki użyto do zobrazowania pola wokół badanej galaktyki. Okazało się, że pole magnetyczne NGC 4217 ma kształ litery „X” i ma niską siłę 9 μGs (mikrogaus; ziemskie ma 0,5 μGs).

– Galaktyka NGC 4217 jest dla nas szczególnie istotna. Patrząc na tę fotografię jasno widać, że gdy mówimy o galaktykach takich jak Droga Mleczna nie powinniśmy zapominać, że każda ma swoje bardzo rozległe pole magnetyczne – wyznała astronomka i fizyczka Yelena Stein, badaczka francuskiego Centre de Données astronomiques w Strasburgu.

Pola magnetyczne są niewidoczne dla naszego oka. Można je zobaczyć dopiero w wersji makro, przy pomocy urządzeń optycznych w instytutach astronomicznnych – wówczas wyglądają jak pewnego rodzaju promieniowanie kosmiczne. Tym razem posłużono się radioteleskopami w Nowym Meksyku (Karl G. Jansky Very Large Array) i należącymi do sieci Low-Frequency Array (LOFAR) z siedzibą w Holandii. Dzięki temu badacze mogli precyzyjnie określić kształt pola magnetycznego.

-Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. Podejrzewamy, że (pola) powstają one przy okazji procesu formowania się nowych gwiazd, gdy materia jest wyrzucana na zewnątrz – wyjaśniła Yelena Stein.

Badacze wciąż nie mają pewności co utrzymuje przez cały czas pole magnetyczne. Pierwotne teorie wskazują na podobną siłę, która tworzy jądro naszej planety. Przypomina dynamo w rowerze – i jest to forma płynu zmieniającego energię kinetyczną w magnetyczną.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

 

 

 

Dodaj komentarz