fbpx

Polski matematyk rozwiązał fundamentalny problem matematyczny sprzed 120 lat!

Prof. Maciej Dunajski pracuje na Uniwersytecie Cambridge, gdzie kiedyś jego mentorem był Stephen Hawking. Prof. Hawking przez wiele lat przewodził zespołowi naukowemu, w którym polski uczony zdobywał wiedzę. Właśnie w tym okresie Dunajski rozpoczął swoje badania nad czarnymi dziurami. Po wielu latach intensywnych prac, podczas zjeżdżania na nartach w Austrii, Dunajski dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego problemu, z którym nie uporał się jego nauczyciel ani żaden matematyk przed nim. Udało mu się rozwiązać zagadnienie metrykowalności, czyli sposobu mierzenia odległości w przestrzeniach innych niż euklidesowa.

Jego odkrycie ma kluczowe znaczenie dla Relatywistycznej Teorii Grawitacji Einsteina oraz teorii czarnych dziur, co uczyniło go legendą na Cambridge. Posiada tam gabinet w najbardziej ekskluzywnej części Clare College, będąc dobrze znaną postacią w akademickim świecie. Prof. Dunajski jest również jednym z głównych współpracowników prof. Rogera Penrosa, laureata Nagrody Nobla z 2020 roku. Razem dążą do odkrycia Wielkiej Teorii Unifikacyjnej.

Dla prof. Dunajskiego, czarne dziury są miejscem, gdzie matematyka napotyka swoje ograniczenia, jednak jest to dla niego impuls do dalszego przesuwania granic poznania. Jest on jedynym naukowcem, któremu znam, który w tak wybitny sposób łączy matematykę z fizyką, przekraczając tradycyjne ramy akademickie. Swój akademicki sukces zawdzięcza spotkaniu z mentorem, który potrafił docenić i rozwijać jego wyjątkowe zdolności umysłowe.

Dodaj komentarz