fbpx

Według badań, związek z optymistą sprawia, że nasz mózg wolniej się starzeje

Warto na pierwszej randce zadać pytanie, czy zdaniem potencjalnego partnera, szklanka jest do połowy pusta czy pełna. Odpowiedź może mieć wpływ, na kondycję naszego mózgu w przyszłości.

Mogłoby się wydawać, że nikt o zdrowych zmysłach nie zwiąże się świadomie z marudą i malkontentem. Miłość potrafi jednak przesłonić prawdziwy wizerunek drugiej osoby. Warto więc zwrócić uwagę, na podejście potencjalnego partnera do świata. Wiążąc się z optymistą, możemy liczyć na to, że nasza druga połowa ma duże szanse dożyć sędziwego wieku. Taka osoba u naszego boku będzie mieć też dobroczynny wpływ na nasz mózg i jego funkcje poznawcze.

Badacze z Michigan State University doszli do takich wniosków, po przebadaniu ok. 4,5 tys. par. W badaniu wzięły udział osoby powyżej 50 roku życia, pochodzące z różnych środowisk i różnych narodowości, z różnym wykształceniem itp. Pierwszy etap badania polegał na wypełnieniu odpowiednich kwestionariuszy, na podstawie których można było ustalić, czy są to osoby o optymistycznym usposobieniu. W kolejnym etapie badano funkcje poznawcze uczestników. Ta część badania była bardziej skomplikowana i wymagała rozłożenia w czasie w celu sprawdzenia, czy ulegają one jakimś zmianom czy też nie. Naukowcom zależało na zbadaniu procesów związanych z naszą pamięcią, uwagą oraz myśleniem, które są odpowiedzialne za przetwarzanie przeróżnych informacji i przyswajanie wiedzy o otaczającym nas świecie.

Pięć testów, którym poddani byli uczestnicy, rozłożonych zostało na okres 8 lat. Skupiały się one przede wszystkim na pamięci krótko i długotrwałej. Wszystkie osoby były również proszone o własną ocenę swoich funkcji poznawczych, wystawioną na podstawie obserwacji i wniosków wyciągniętych z codziennego życia.

Wyniki badań potwierdziły to, co udało się ustalić już wcześniej innym badaczom – procesy poznawcze optymistów nie słabną z wiekiem w tak dużym i szybkim stopniu, jak ma to miejsce u pesymistów.

Badaczom z Michigan State University udało się również wykazać, że osoby pozostające w związku z optymistą mogą się poszczycić lepszą pamięcią i procesami myślowymi w starszym wieku.

Dlaczego tak się dzieje?

Na proces starzenia się mózgu wpływ mają w trzy rodzaje czynników: genetyczne, biologiczne i związane z naszym stylem życia. O ile na te dwa pierwsze nie mamy wpływu, to już o zdrowy tryb życia jesteśmy w stanie się zatroszczyć. Wiele badań wykazało, że optymiści troszczą się o siebie bardziej niż osoby o negatywnym nastawieniu. Objawia się to zdrowym odżywianiem, większą aktywnością fizyczną oraz systematycznym badaniem stanu zdrowia. Osoby pogodnie nastawione do życia zarażają często swoimi nawykami drugą połówkę, dlatego ona również czerpie korzyści z ich optymizmu.

Wychodzi na to, że pozytywne nastawienie opłaca się w każdym aspekcie życia :).

Dodaj komentarz