fbpx

W Połądze na Litwie znajduje się największa na świecie bursztynowa sauna

Sauna z bałtyckiego bursztynu o nazwie Saule (słońce) o powierzchni 22 metrów kwadratowych może pomieścić 15 osób i swoim wyglądem nawiązuje do bursztynowej komnaty; jantarem wyłożono ściany, sufit i ławki.

Saunę uruchomiono w ubiegłym miesiącu w jednym z domów wypoczynkowych Połągi, „Atostogu parkas” (Park wypoczynku). „Naszym celem było wykorzystanie właściwości leczniczych bursztynu do poprawy zdrowia naszych gości i wszystkich chętnych” – powiedział PAP dyrektor domu wypoczynkowego i pomysłodawca niezwykłej łaźni, Riczardas Jovaisza.

Bursztynowa sauna była budowana przez rok z pomocą ekspertów i w oparciu o prace niemieckich naukowców z uniwersytetu w Hamburgu, które potwierdzają zdrowotny wpływ bursztynu na procesy metaboliczne człowieka.

Sauna jest ogrzewana m.in. promieniami podczerwonymi, które przy współdziałaniu z naturalnym bursztynem powodują wydzielanie się z minerału kwasu bursztynowego o właściwościach leczniczych.

Sam organizm człowieka produkuje niedużą ilość kwasu bursztynowego. Jego niedobór, w wyniku większego obciążenia fizycznego czy psychicznego, powoduje osłabienie odporności, zmęczenie i apatię.

Bursztynowa sauna cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu tygodnia odwiedza ją około 3 tys. osób. „Gdy projektowaliśmy łaźnię, nie zakładaliśmy takiego oblężenia, gdyż nie mieliśmy żadnego porównania. Jest to pierwszy taki obiekt na świecie” – mówi Jovaisza, nie kryjąc satysfakcji.

Czytaj więcej na: podroze.onet.pl

Dodaj komentarz