fbpx

Przyznano Oscary 2024. Polska koprodukcja najlepszym filmem międzynarodowym!

Na 96. ceremonii rozdania Oscarów, w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego, triumfowała polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja „Strefa interesów” pod reżyserskim okiem Jonathana Glazera.

Opowieść ta, poruszająca i budząca niepokój, ukazuje domowe życie komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, na tle działających krematoriów. W głównych rolach wystąpili Sandra Hüller jako Hewdig Höss oraz Christian Friedel w roli Rudolfa Hössa. Za finansowanie produkcji odpowiadają studio A24 oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film zadebiutował na festiwalu w Cannes w tym roku, zdobywając Grand Prix oraz FIREPRISCI, ugruntowując swoją pozycję na międzynarodowej scenie filmowej jako produkcja wstrząsająca i skłaniająca do refleksji.

W trakcie swojego wystąpienia reżyser Glazer podkreślił, że intencją za kulisami wyborów podejmowanych podczas tworzenia filmu była chęć skłonienia widzów do refleksji i konfrontacji z aktualnymi wydarzeniami. Glazer zwrócił uwagę, iż cel filmu nie polega na retrospekcji działań z przeszłości, lecz na zwróceniu uwagi na współczesne konsekwencje dehumanizacji, przywołując przykłady z obecnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Reżyser wykorzystał również moment, by oddać hołd Alexandrii, polskiej dziewczynce, która zainspirowała twórców filmu, mówiąc, że jej obecność w filmie oddaje blask jej prawdziwego życia.

– Dziewczynka, która świeci w filmie tak, jak świeciła w prawdziwym życiu. Dedykuję ten film jej pamięci i oporowi – podsumował reżyser.

Ceremonia była także okazją do wyrażenia solidarności z ofiarami konfliktów, co manifestowało się poprzez przypinki z apelem o zawieszenie broni noszone przez gwiazdy, w tym Billie Eilish.

One thought on “Przyznano Oscary 2024. Polska koprodukcja najlepszym filmem międzynarodowym!

Dodaj komentarz