fbpx

W tej restauracji Polacy mogą zjeść za darmo. „Rachunek opłacono 100 lat temu”

Podróżując po Serbii, warto odwiedzić Valjevo, gdzie czeka na Polaków wyjątkowa niespodzianka. W jednym z tamtejszych lokali, „Corner”, nasi rodacy mogą delektować się lunchami i kawą całkowicie za darmo – wszystko dzięki rachunkowi, który został opłacony 100 lat temu.

Valjevo, umiejscowione w serbskich górach na zachodzie kraju, z populacją nieprzekraczającą 60 tys. mieszkańców, jest oddalone o około 100 km od Belgradu. To właśnie tam, w kawiarnio-restauracji „Corner”, Polska Ambasada w Belgradzie odkryła tę ciekawostkę i podzieliła się nią w mediach społecznościowych. To wyjątkowe traktowanie Polaków zawdzięczamy dr. Ludwikowi Hirszfeldowi.

„Musimy podziękować za to doktorowi Ludwickowi Hirszfeldowi!” – piszą przedstawiciela ambasady.

Ludwik Hirszfeld, urodzony w Warszawie w 1884 roku, zyskał światową sławę dzięki swoim pionierskim badaniom nad grupami krwi, w tym wprowadzenie oznaczeń 0, A, B, AB oraz odkrycie czynnika Rh i wyjaśnienie przyczyn konfliktu serologicznego. Jednak jego zasługi dla Serbii wykraczają poza dziedzinę medycyny.

Podczas I wojny światowej, kiedy rząd Serbii zaapelował o międzynarodową pomoc w walce z epidemią duru plamistego, Hirszfeld odpowiedział na wezwanie. W 1915 roku przybył do Valjeva, gdzie, pracując w ekstremalnych warunkach, opracował szczepionkę, która zahamowała epidemię. Za swoje zasługi został odznaczony przez króla Serbii Piotra I Orderem Świętego Sawy.

„Słysząc historię Hani i Ludvika Hirszfeldów, ich poświęcenia nie tylko dla mieszkańców Valjeva, ale dla całego Serbskiego narodu, Čorçe Momić, właściciel kawiarni-restauracji Corner w miasteczku, postanowił nigdy więcej nie pobierać opłat za żadnego Polaka” – informuje polska ambasada w Serbii.

One thought on “W tej restauracji Polacy mogą zjeść za darmo. „Rachunek opłacono 100 lat temu”

Dodaj komentarz