fbpx

Firma zachęca pracowników do posiadania potomstwa, dając 300 tys. zł na dziecko

Południowokoreańska korporacja oferuje swoim pracownikom ekwiwalent przekraczający 300 tysięcy złotych za każde urodzone dziecko, jako zachętę do zwiększenia liczby potomstwa w obliczu demograficznego kryzysu w kraju.

Seulski koncern Booyoung Group ogłosił w poniedziałek plan wypłaty finansowego wsparcia pracownikom przy każdym narodzeniu dziecka. Zapowiedziana suma to 100 milionów wonów południowokoreańskich, co równa się około 304 tysiącom złotych, na każdego noworodka. Świadczenie to ma być przyznawane zarówno matkom, jak i ojcom pracującym w przedsiębiorstwie.

Ponadto Booyoung Group zamierza przyznać świadczenia osobom, które zostały rodzicami, począwszy od 2021 roku. W ciągu ostatnich kilku lat, pracownicy firmy powitali 70 dzieci, na rzecz których zostanie wypłacona łączna suma 7 miliardów wonów, czyli około 21,3 miliona złotych.

Prezes firmy, Lee Joong-keun, wyjaśnił, że inicjatywa ta stanowi „bezpośrednie wsparcie finansowe” dla pracowników, mające na celu ulżenie w ekonomicznych wyzwaniach związanych z wychowywaniem dzieci. —Liczę, że nasza firma zostanie postrzegana jako ta, która przyczynia się do wzrostu liczby dzieci i troszczy się o przyszłość naszego kraju — dodał.

Problem demograficzny w Korei Południowej

Korea Południowa boryka się z problemami demograficznymi podobnie jak kraje Azji, takimi jak niski przyrost naturalny i starzenie się populacji. W 2022 roku kraj ten zanotował najniższy na świecie współczynnik dzietności, który wyniósł zaledwie 0,78. Prognozy wskazują, że do 2025 roku współczynnik ten spadnie jeszcze bardziej, do poziomu 0,65. W porównaniu, w Polsce wskaźnik ten w 2022 roku wyniósł 1,261, podczas gdy wartość zapewniająca zastępowalność pokoleń to 2,10-2,15.

CNN podkreśla, że zarówno rząd Korei Południowej, jak i sektor prywatny wprowadzają różne formy wsparcia finansowego dla osób planujących rodzicielstwo, jednak program zaproponowany przez Booyoung Group wyróżnia się na tle innych ze względu na swoją skuteczność finansową.

Zmagania z problemem demograficznym podejmują również Chiny, gdzie w 2023 roku populacja zmniejszyła się o ponad dwa miliony osób, oraz Japonia, w której co dziesiąty obywatel ma powyżej 80 lat.

Źródło: edition.cnn.com

Dodaj komentarz