fbpx

Zapłacą ci, jeśli tam zamieszkasz. Oto sześć miejsc w Europie, które szukają mieszkańców

Zjawisko przeprowadzek za pieniądze zyskało na popularności, wszystko zaczęło się we Włoszech. Tamtejsze inicjatywy, polegające na oferowaniu domów za symboliczną kwotę jednego euro oraz dodatkowych dopłat dla nowo przybyłych mieszkańców, były początkiem trendu, który rozprzestrzenił się również do innych krajów europejskich, takich jak Hiszpania, Szwajcaria czy Irlandia. “Forbes” wymienia sześć lokalizacji, gdzie takie programy są realizowane.

Albinen w Szwajcarii

Jednym z przykładów jest Albinen, urokliwa wioska w Szwajcarii, zamieszkiwana przez około 250 osób. Aby przyciągnąć nowych mieszkańców, lokalne władze oferują rodzinom atrakcyjne sumy pieniężne za przeprowadzkę. Dorośli mogą otrzymać 25 tysięcy franków szwajcarskich (około 113 tysięcy złotych), a dzieci 10 tysięcy franków (około 45 tysięcy złotych) za zamieszkanie w Albinen. Warunki uczestnictwa obejmują posiadanie obywatelstwa szwajcarskiego lub odpowiedniego pozwolenia na pobyt, zakup domu w wiosce oraz zobowiązanie do mieszkania tam przez co najmniej dziesięć lat.

Sardyna

Kolejny przykład to Sardynia, znana przede wszystkim z popularnych nadmorskich kurortów, lecz mniej atrakcyjna turystycznie w innych swoich regionach. Dlatego lokalne władze proponują dopłaty do 15 tysięcy euro (około 65 tysięcy złotych) dla osób, które zdecydują się przeprowadzić do mniejszych miejscowości w śródlądowych obszarach wyspy. Jest jednak pewien warunek: otrzymane środki muszą zostać przeznaczone na renowację zakupionej nieruchomości.

Presicce-Acquarica

Włochy, szczególnie miejscowość Presicce-Acquarica w południowej Apulii, także wyróżniają się podobnymi inicjatywami. Miasto, liczące ponad 10 tysięcy mieszkańców, walczy z depopulacją, oferując 30 tysięcy euro (ponad 131 tysięcy złotych) za zakup domu i rejestrację jako mieszkaniec. Podobnie jak na Sardynii, te środki finansowe mają być przeznaczone na część kosztów związanych z remontem nieruchomości.

Ponga w Hiszpanii

W Ponga w Hiszpanii, znajdującej się w regionie Asturii, obecnie istnieje specjalna propozycja skierowana do obywateli Wielkiej Brytanii. Miejscowe władze proponują każdemu Brytyjczykowi, który zdecyduje się przeprowadzić do tej asturyjskiej wioski i pozostać tam co najmniej pięć lat, premię w wysokości 2,6 tysiąca funtów (ok. 13 tys. zł). Jeśli w nowo przeniesionej rodzinie pojawi się dziecko, rodzice otrzymają dodatkowe 2,6 tys. funtów za każde urodzone tam dziecko.

Kalabrii we Włoszech

W Kalabrii we Włoszech, podobnie jak na Sardynii, realizowany jest obszerny program dopłat. Regionalne władze są gotowe zaoferować 28 tysięcy euro (ponad 122 tys. zł) osobom, które zdecydują się przeprowadzić do kalabryjskich miejscowości z populacją nieprzekraczającą 2 tys. mieszkańców. Oferta ta skierowana jest wyłącznie do osób, które nie przekroczyły 40. roku życia. Warunki programu wymagają przeprowadzki do Kalabrii w ciągu 90 dni od zaakceptowania wniosku oraz założenia tam własnego biznesu lub znalezienia pracy.

30 irlandzkich wysp

Irlandia również wprowadziła program zachęcający do przeprowadzek, nazwany “Our Living Islands”. W ramach tego programu, osobom zainteresowanym przeprowadzką na jedną z ponad 30 irlandzkich wysp, które nie są połączone mostem z lądem, oferowanych jest nawet 80 tysięcy euro (prawie 350 tys. zł). Pieniądze te muszą być przeznaczone na remont nieruchomości. Aby wziąć udział w programie, należy zakupić dom wybudowany przed 1993 rokiem, który był niezamieszkany przez co najmniej dwa lata.

Źródło: forbes.com

Dodaj komentarz