fbpx

Polska firma rozpocznie produkcję skutecznego leku na z Covid-19, stworzonego z osocza ozdrowieńców

Biomed Lublin wraz z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie zamierza rozpocząć współpracę w zakresie produkcji immunoglobuliny z osocza ludzkiego, pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2- tak zwanych ozdrowieńców.

Spółka biotechnologiczna Biomed Lublin jako jedyna w Polsce posiada technologię niezbędną do produkcji leków krwiopochodnych, zawierających przeciwciała służące do terapii w leczeniu chorych na Covid-19.

Aby zrozumieć zagadnienie leczenia osoczem należy zrozumieć różnice między osoczem ozdrowieńców po infekcji koronawirusem a preparatem leczniczym, który zamierza wyprodukować Biomed Lublin. Osocze nie jest lekiem, jest elementem tzw. krwioterapii. Immunoglobulina jest lekiem. Osocze wprawdzie posiada przeciwciała, które podane choremu natychmiast zaczynają zwalczać patogen, ale zawiera również wiele białek, które mogą mieć niepożądany wpływ na organizm.

–  Nasz lek otrzymany właśnie z osocza jest oczyszczony z niepożądanych białek i zawiera skoncentrowaną dawkę przeciwciał przeciw koronawirusowi, czyli wyłącznie to, czego organizm zainfekowany w danym momencie potrzebuje do walki z wirusem. Dzięki temu jest bezpieczny i wydajniejszy w użyciu. W przypadku osoczoterapii nie bez znaczenia jest zgodność grup krwi między dawcą osocza a pacjentem. Nasza immunoglobulina jest lekiem wystandaryzowanym do podawania każdemu choremu, bez względu na grupę krwi. Osocza nie można pobrać na zapas i należy je podać krótko po pobraniu. Nasz preparat można bezpiecznie przechowywać przez kilkanaście miesięcy i stosować w momencie, gdy wystąpi zwiększona zachorowalność. Czyli nasz produkt czeka gotowy na pacjenta, a w przypadku osocza pacjent musi czekać, aż pojawi się dawca – wyjaśnia Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomedu Lublin.

Zgodnie z prawem farmaceutycznym przed dopuszczeniem leku do obrotu, musi być on przebadany pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności jednak zdaniem przedstawicieli Biomedu ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji immunoglobulin daje podstawy do przyjęcia tezy, iż będą one również skuteczne w leczeniu chorych na koronawirusa. Biomed będzie jedynym podmiotem uprawnionym do komercjalizacji preparatu.

  • W Polsce jesteśmy szczególnie predystynowani do szybkiej produkcji immunoglobulin przeciw różnego rodzaju patogenom dzięki doskonale rozwiniętemu systemowi poboru krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i idei honorowych dawców krwi, co jest ewenementem na skalę światową. Leczenie osoczem zaakceptowało FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia. Z dużą ufnością czekamy na wyniki badań klinicznych leku z osocza ozdrowieńców, który w czasie epidemii może zyskać miano pierwszego i celowanego leku przeciw Covid-19 i to jeszcze leku wolnego od ryzyka powikłań po jego zastosowaniu – dodaje Piotr Fic.

W dobie pandemii koronawirusa nadrzędnym celem jest jak najszybsze opracowanie i wdrożenie skutecznej terapii, która jako ratująca zdrowie i życie może być stosowana zarówno u pacjentów ze stwierdzoną infekcją wirusa SARS-CoV-2 jak i osób podejrzanych oraz narażonych na infekcję tym patogenem.

  • Biomed Lublin jest jedyną firmą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie, która posiada technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców. Gdy tylko otrzymamy odpowiednią ilość osocza spełniającego wymogi specyfikacji, możemy zacząć produkować lek najpierw na potrzeby badań a następnie zacząć tworzyć zapasy na wypadek wystąpienia drugiej fali infekcji pod koniec bieżącego roku – podsumowuje Piotr Fic.

Parę dni temu Biomed Lublin poinformował również o rozpoczęciu współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim nad badaniami klinicznymi mającymi na celu określić wpływ szczepień przeciw gruźlicy na zachorowalność i przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pierwsze badania zostaną przeprowadzone wśród pracowników służby zdrowia. Podobne badania rozpoczęły się już w Holandii, Niemczech oraz Australii. Biomed jest jednym z kliku producentów szczepionki BCG na świecie, to właśnie na jej bazie przeprowadzone będą testy.

Źródło: Biomed-Lublin

Dodaj komentarz