fbpx

Osoby wdzięczne deklarują wyższy poziom szczęścia. Naukowcy dodają, że są przy tym zdrowsze

Czy wiesz, że wdzięczność może być uzależniająca? Wszystko dzięki aktywacji w mózgu hormonów, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Ponadto wdzięczność sprawia, że jesteśmy zdrowsi, bardziej odporni i szczęśliwi. Nie z powodu określonych warunków, lecz właśnie pomimo ich braku.

Wyreguluj mentalne soczewki

Wdzięczność nie jest darem, lecz właściwością wyćwiczonego umysłu. Im więcej nad nią pracujemy, tym łatwiej przychodzi nam docenianie tego, co mamy i co nas otacza. Bo przecież wdzięczność jest możliwa niezależnie do naszego stanu posiadania czy statusu materialnego. Posłużmy się tu pewnego rodzaju metaforą – wdzięczność jest jak dobrze wyregulowana i wyczyszczona soczewka, która pokazuje całe spektrum otaczających nas zjawisk – nie tylko horyzontalną przestrzeń, poprawia również peryferyjne widzenie. Dzięki temu nasza perspektywa postrzegania świata ulega całkowitej przemianie. Staje się szeroka i rozległa jak widzenie z lotu ptaka.

Koktajl szczęścia

Co ciekawe, regularnie praktykowana wdzięczność zmniejsza poziom stresu, przeciwdziała depresji i zwiększać ogólne samopoczucie. To tylko kilka zalet codziennej praktyki, a jest ich znacznie więcej, co dowiodły badania naukowe z uczestnictwem chorych na depresję. Eksperymenty pokazały, że wyrażanie wdzięczności zmienia połączenia neuronowe w mózgu i aktywuje podwzgórze, a więc tą jego część, która odpowiada za dobry apetyt, głęboki sen, temperaturę, metabolizm i wzrost komórek.

Wdzięczność na depresję

Naukowcy z University of California w Berkeley przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział około trzysta osób skarżących się na gorsze samopoczucie, stany lękowe i depresję. Badani zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza miała za zadanie przez trzy tygodnie pisać tzw. list wdzięczności do drugiej osoby; druga grupa miała przelewać na papier wszystkie emocje – z uwzględnieniem tych szczególnie trudnych i negatywnych. Trzecia grupa nie otrzymała żadnego pisemnego zadania; wszyscy uczestnicy zostali ponadto objęci programem terapeutycznym i konsultacjami z psychologiem.

Wyniki po dwunastu tygodniach badań udowodniły, że koncentrowanie umysłu na uczuciu wdzięczności poprawia nasze funkcjonowanie i pozwala szybciej wrócić do zdrowia – jest przy tym tak samo ważne jak konsultacje psychologiczne. Osoby wyrażające wdzięczność deklarowały o 25 proc. częściej niż osoby z pozostałych grup, że czują się dobrze.

Badania na temat wdzięczności

Inne badanie z 2006 r., którego wyniki zostały opublikowane przez magazyn „Behaviour Research and Therapy”  pokazało, że weterani wojny w Wietnamie o wyższym poziomie wdzięczności doświadczyli niższych wskaźników zespołu stresu pourazowego. Podobny eksperyment, który znalazł się na łamach pisma „Journal of Personality and Social Psychology” potwierdził podobną hipotezę. Osoby, które doświadczyły strat podczas ataków 11 września, a uważały się przy tym za osoby wdzięczne i optymistyczne, szybciej wróciły do zdrowia psychicznego po tragedii – ich układ immunologiczny szybciej się regenerował. Nastawienie umysłu jest zatem kluczowe w przypadku wracania do siebie po traumatycznych przeżyciach.

fMRI

Jeśli wciąż pozostajesz sceptykiem, być może przekona cię badanie z użyciem skanera fMRI, który mierzy aktywność mózgu podczas konkretnej czynności. Tym razem, badacze sprawdzili, co dzieje się w mózgu osoby, która otrzymała pieniądze od „miłej osoby”, a następnie miała przekazać je dalej. Uczestnicy zostali poproszeni przez naukowców o przekazanie dowolnej kwoty osobie, do której czują wdzięczność.

Efekt? Mózgi osób wdzięcznych zachowywały się zupełnie inaczej niż u osób, które nie deklarowały doświadczania wdzięczności w danym momencie. Osoby wdzięczne, przekazywały ponadto więcej pieniędzy i wykazały większą wrażliwość neuronalną w przyśrodkowej korze przedczołowej – obszarze mózgu związanym z uczeniem się i podejmowaniem decyzji.

Wdzięczność na co dzień

Wdzięczność nic nie kosztuje, a jej praktykowanie czyni z nas bogaczy. Jak powiedział jeden z mędrców, piękno mieszka w oku patrzącego. Żeby jednak dostrzec piękno, potrzebujemy wytrenować mózg do widzenia go pod różnymi kątami. Pisz dziennik, wysyłaj listy pełne wdzięczności, powiedz dziś bliskiej ci osobie, za co ją doceniasz, lubisz czy kochasz. To, co otrzymasz w zamian (spokój, szczęście, zadowolenie) warte jest wyrażenia wszystkich dobrych słów.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:odkrywamyzakryte.com

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz