fbpx

Firma NuScale Power prezentuje w pełni bezpieczny, osiedlowy reaktor jądrowy

Małe reaktory jądrowe nowej generacji mogą zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne. Teraz mają szansę wejść do masowego użytku.

Reaktory jądrowe od firmy NuScale wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i mają funkcjonować w oparciu o ubożony uran lub tor. Według producenta, są one bezpieczniejsze od tradycyjnie wykorzystywanych, mogą być instalowane na miejskich osiedlach i dostarczać energię elektryczną bezpośrednio dla mieszkańców.

Według inwestorów, energia jądrowa może idealnie nadać się do pomocy w walce z coraz szybciej postępującymi zmianami klimatycznymi. Jest to jedyne bezwęglowe, skalowalne źródło energii, dostępne 24 godziny na dobę. Wszystkie problemy związane z zagrożeniem wynikającym z energii jądrowej, możemy rozwiązać dzięki innowacyjnym technologiom. To już się dzieje.

Największym zainteresowaniem obecnie cieszą się reaktory postępującej fali, czyli Traveling Wave Reactor (TWR) oraz SMR. Te pierwsze są reaktorami jądrowymi IV generacji, w których materiały paliworodne są transmutowane w paliwo wraz z wypalaniem materiału rozszczepialnego. Takie urządzenie działa na zubożony uran lub naturalny tor. Reaktor teoretycznie może działać samowystarczalnie przez dziesięciolecia, bez dostarczania paliwa ani usuwania zużytego paliwa z reaktora.

Reaktory Small Modular Reactor, rozwijane przez NuScale , mają 0 metrów wysokości, 3 metry średnicy i ze wszystkimi wbudowanymi mechanizmami bezpieczeństwa ważą ok 450 ton. Jeden reaktor generuje 60 MW energii, ale NuScale Power zamierza łączyć ze sobą kilka modułów, które w sumie wygenerują nawet 600 MW energii. Reaktory mogą funkcjonować bez obsługi przez 10 lat.

Małe, modułowe reaktory jądrowe nowej generacji mają w zamyśle ich twórców i inwestorów wypełnić niszę pomiędzy tradycyjnymi elektrowniami jądrowymi i węglowymi a farmami solarnymi i wiatrowymi. Tak naprawdę dzięki nim będziemy mogli zapewnić elektryczność powiększającej się populacji ludzkiej świata w oczekiwaniu do chwili komercjalizacji pierwszych reaktorów fuzyjnych.

Źródło: GeekWeek.pl/NuScale Power, fot. NuScale Power

Dodaj komentarz