fbpx

Co zrobić ze znalezionym przy drodze i prawdopodobnie rannym lub będącym w szoku zwierzęciem?

 

Wyjeżdżając poza granice miast, byt często widzimy na drogach potrącone zwierzęta. Nie trzeba wcale ujechać daleko aby natknąć się na potrąconego psa lub kota. W miastach ten problem dotyczy równie wielu zwierząt, lecz tu szybko działają służby oczyszania miasta. Również prywatnym ludziom łatwiej jest się zatrzymać, udzielić pomocy rannemu zwierzakowi lub chociaż wezwać Straż Miejską na pomoc.

Poza miastem sprawa nie jest już tak oczywista. Śpieszymy się. Jesteśmy na obcym dla siebie terenie. Czujemy się niepewnie. Mamy nadzieję, że “ktoś inny zatrzyma się i udzieli zwierzęciu pomocy”.

To bardzo złudne uczucie, że ktoś inny na pewno się zatrzyma i jest tragiczne w swoich konsekwencjach dla rannego zwierzęcia. Z powodu takiej postawy, setki zwierząt rocznie umierają w cierpieniach, wielokrotnie potrącane przez auta, zapomniane i przerażone. Nie dopuśćmy do tego.

Poniżej wstęp poradnika opracowanego przez lek. wet Adriannę Kaczmarską,Animal Center www.animalcenter.pl

BEZPIECZNE ZABRANIE ZWIERZĘCIA Z DROGI

  • zatrzymując SAMOCHÓD  upewnij się, że nie spowodujesz wypadku samochodowego i sam nie zostaniesz potrącony przez inny pojazd. Jeśli stajesz na drodze włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt. Będąc rannym nie pomożesz!
  • zranione zwierzę boi się i jest obolałe , więc może próbować się bronić, ugryźć, podrapać, a nawet uciekać.
  • podchodź do zwierzęcia powoli nie wykonując gwałtownych ruchów,  mówiąc miękkim głosem staraj się uspokoić zwierzę, jeśli jest to czyjś pies  lub kot możliwe, że dzięki temu poczuje się bezpieczniej
  • z bliskiej odległości oceń ZACHOWANIE zwierzęcia i czy zwierzę może się PORUSZAĆ.

ZACHOWANIE :

  •  PIES WARCZĄCY I POKAZUJĄCY ZĘBY – wsuń lub zarzuć smycz (kawałek sznurka, podartego materiału , linki ) dookoła szyi zwierzęcia.  Drugi koniec przekaż osobie, która Ci pomaga lub zwyczajnie przywiąż do klamki od samochodu lub drzewa, da Ci to pewność, że zwierzę Cię nie zaatakuje przy twoim kolejnym kroku. Następnie weź drugi kawałek sznurka lub bandaża, w powietrzu zawiąż pętelkę odpowiednio większą niż psi pysk, następnie szybkim ruchem załóż na pysk, tak aby węzeł znajdował się pod brodą.  Zaciśnij węzeł, przełóż końce od spodu i zawiąż za uszami zwierzęcia, w ten sposób unikniesz pogryzienia. Jeśli nie jesteś w stanie sobie poradzić zadzwoń po pomoc , nie ryzykuj pogryzienia.
  • KOT KTÓRY PRÓBUJE UGRYŹĆ I DRAPAĆ – jeśli masz w bagażniku rękawice załóż je, spróbuj zarzucić delikatnie na kota ręcznik lub koc, następnie postaraj się delikatnie zabrać z drogi, ale bądź pewny chwytu. Jeśli kot siedzi przy drodze może być bardzo słaby, ale w stresie może próbować uciekać.  Bądź przygotowany, że w takiej sytuacji będzie się bronił.

 

Aby przeczytać pełny poradnik odsyłamy na stronę – zaginaldom.pl

 

Dodaj komentarz