fbpx

Porównano taniec i ćwiczenia wytrzymałościowe. To ten pierwszy w większym stopniu cofnął oznaki starzenia się mózgu

Starzejąc się, odczuwamy spadek sprawności psychicznej i fizycznej, na który mogą także negatywnie wpłynąć różnego rodzaju choroby, na przykład Alzheimer. Nowe badanie, opublikowane w ogólnodostępnym magazynie Frontiers in Human Neuroscience, wykazało, że starsi ludzie wykonujący regularnie ćwiczenia fizyczne mogą odwrócić oznaki starzenia się mózgu. A ze wszystkich form aktywności ruchowych, taniec wykazuje działanie najsilniejsze.

“Ćwiczenia są w stanie spowolnić, a nawet przeciwdziałać spadkowi sprawności psychicznej i fizycznej, który związany jest z procesem starzenia” – mówi dr Kathrin Rehfeld, główna autorka tego badania, przeprowadzonego w niemieckim Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Magdeburgu. – “Wykazaliśmy, że dwa rodzaje aktywności fizycznej, taniec oraz trening wytrzymałościowy, wspierają obszar mózgu, który wraz z wiekiem zanika. Jednak to właśnie taniec spowodował zauważalne zmiany zachowań pod względem poprawy koordynacji ruchowej.”

Ochotnicy o średnim wieku 68 lat zostali zapisani albo na 18-miesięczny, cotygodniowy kurs taneczny, albo na trening wytrzymałościowy. Obie grupy wykazały zwiększoną aktywność w części mózgu zwanej hipokampem. To istotne odkrycie, jako że ten obszar może być podatny na spadek sprawności spowodowany starzeniem, jest także najczęściej atakowany przy chorobie Alzheimera. Odgrywa kluczową rolę w zapamiętywaniu i nauce, a także w zachowaniu koordynacji ruchowej.

Choć już wcześniej dowiedziono skuteczności aktywności fizycznej w przeciwdziałaniu zmianom w mózgu zachodzącym w procesie starzenia, do tej pory nie było jasne, czy rodzaj ćwiczeń ma znaczenie. Z tego powodu ułożono różne plany treningowe dla uczestników. Grupa trenująca wytrzymałościowo wykonywała powtarzalne ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze czy Nordic walking, jednak uczestnicy zapisani na kurs tańca za każdym razem uczyli się czegoś nowego.

Dr Rehfeld tłumaczy – “Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej różnego rodzaju układy przy różnorodnych gatunkach muzyki. Co drugi tydzień zmieniano kroki, ruchy ramion, rytm i prędkość, żeby stale mogli się uczyć czegoś nowego. Najtrudniejszą częścią treningu było przypomnienie sobie nauczonego układu pod presją czasu i bez pomocy instruktora.”

Te dodatkowe wyzwania najprawdopodobniej przyczyniły się do wyraźnej różnicy w poprawie koordynacji ruchowej u uczestników z grupy tanecznej. Dr Rehfeld wraz ze swoim zespołem naukowców zamierza wykorzystać to badanie do utworzenia nowego programu treningowego, który maksymalnie wykorzystywałby odmładzające działanie ćwiczeń tanecznych na mózg.

“Obecnie pracujemy nad systemem, który nazwaliśmy “Jymmin”. Jest stworzony specjalnie dla seniorów, żeby generować dźwięki (melodię i rytm) w oparciu o aktywność fizyczną. Wiemy, że osoby cierpiące na demencję silnie reagują na muzykę. Chcielibyśmy połączyć obiecujące działanie aktywności fizycznej z muzyką, przeprowadzając studium wykonalności z pacjentami z demencją.”

Dr Rehfeld dodaje na koniec:

“Wierzę, że każdy z nas chciałby cieszyć się niezależnym, zdrowym życiem tak długo, jak to możliwe. Aktywność fizyczna jest czymś, co może nam pomóc to osiągnąć, przeciwdziałając wielu czynnikom ryzyka i spowalniając spadek sprawności związany z wiekiem. Uważam, że taniec jest wspaniałym sposobem na stawianie sobie nowych wyzwań dla ciała i umysłu, co jest niezbędne szczególnie u osób starszych.” To badanie wchodzi w zakres szerszego zbioru badań nad wpływem aktywności fizycznej na funkcje poznawcze i system nerwowy przez cały okres życia.

 

Źródło: medicalxpress.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz