fbpx

Średniowieczny księgozbiór ukryty w kościele. W spisie – same perełki!

W rumuńskim kościele św. Małgorzaty odkryto zapomniane archiwum a w nim średniowieczny księgozbiór i manuskrypty. Zdaniem badaczy cenne znalezisko może pochodzić z XIV lub XV w.

Stare księgi ukryte na wieży kościelnej
Odkrycie dokonane przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Adineli C. Dincă z Uniwersytetu Babeș-Bolya miało miejsce w Mediaș – w środkowej Rumunii. W XV-wiecznym kościele św. Małgorzaty znaleziono skrytkę na wieży kościelnej zwanej Wieżą Sznurów. Ku zdumieniu badaczy, w skrytce znajdowało się 139 drukowanych książek datowanych na lata 1470-1600, 2 manuskrypty z początku XVI w., ok. 60 arkuszy i innych dokumentów datowanych na okres od XIV do XVI w. Ponadto – jak poinformowała biblioteka Batthyaneum w social mediach- w rejestrach parafialnych znaleziono stare rękopisy, które mogą pochodzić nawet z IX w.

Nieprzypadkowy układ ksiąg

Po zetknięciu się z księgami prof. Adineli C. Dincă zwrócił uwagę na układ woluminów charakterystyczny dla typologii historycznej: biblie i teksty biblijne, patrystyka, teologia itd. Jego zdaniem taki porządek nie wygląda na przypadkowy i świadczy o tym, że zbiór ksiąg i manuskryptów został tam umieszczony na wcześniejszym etapie rozwoju.

Ponadto starsze regały z książkami zachowywały (z nielicznymi wyjątkami) wyraźny porządek. Książki stanowiły część kościelnego patrymonium i były przechowywane (od pewnego momentu) głównie ze względu na ich wartość wewnętrzną – powiedział Profesor Dincă.

Archiwalne perły

Wiele znalezionych dzieł posiada oryginalne XVI- wieczne oprawy. Katalog opublikowany w 1864 r. wymienia ok. 7700 książek przechowywanych w bibliotece, zarówno tych datowanych na czasy średniowieczne, jak i dzieła reformatorów protestanckich: Marcin Lutera, Jana Kalwina czy Filipa Melanchtona.

W serii rejestrów administracyjnych parafii znajduje się kilka fragmentów średniowiecznych rękopisów, wśród nich jeden skopiowany w karolińskiej minuskule, podczas gdy reszta “kolekcji fragmentów” zawiera zwykłe rękopisy liturgiczne z XIV-XV wieku – dodają badacze, którzy teraz będą pracować nad dopasowaniem odkrytych książek do tych wymienionych w katalogu.

Zdaniem badaczy znaleziony księgozbiór pozostawiono w wieży kościelnej prawdopodobnie podczas I lub II Wojny Światowej, aby ochronić go przed zniszczeniem.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: wszystkoconajwazniejsze.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz