fbpx

Były bezdomny, uzbierał 58 tys. dolarów i zbudował “Noclegowy autobus”

1

Były bezdomny rzucił swoją pracę, uzbierał 58 tys. dolarów i kupił autobus by bezdomni mieli gdzie spać w zimie.

Zdesperowany, aby pomóc tym, którzy zmuszeni są do spania w przejściach sklepowych czy parkach, Simon Rowe uznał 1 czerwca jako początek 90-dniowej próby 22-osobowego autobusu.

W ciagu dwóch miesięcy Simon Rowe uzbierał na stronie GoFundMe.com 58 tys. dolarów z 85 tys. potrzebnych na pierwszy taki autobus.

“Uda się.” uważa Simon.

Planuje jeszcze dwa autobusy w Melbourne i twierdzi, ze w całej Australii potrzeba ich 300.

“Nie mogę przechodzić obojętnie obok bezdomnych na ulicach. Muszę ich stamtąd zabrać, i to jest moje rozwiązanie.”

Nasze motto to: “Sen zmienia wszystko”, więc jeśli uda się nam zapewnić bezdomnym dobry, bezpieczny sen, nie są narażeni na niebezpieczeństwo czy niepogodę, mogą lepiej myśleć i skupić się na tym, jak wyjść ze swojej sytuacji.

Pan Rowe, ktory rzucił swoją pracę w firmie z materiałami biurowymi, aby skupić się na “Sleep Bus”, powiedział, że pomysł zrodził się około roku temu, gdy zobaczył bezdomnego śpiącego na Carlisle Street, Balaclava.

“Zatrzymałem się i porozmawiałem z nim. Naprawdę mnie wzruszył. Gdy wróciłem do domu, opowiedziałem o nim moim dzieciom i zacząłem płakać. A nie jestem płaczliwą osobą.”

Przypomniało to panu Rowe o czterech miesiącach w 1993, które spędził mieszając w samochodzie w Adelaide.

Mimo, że pracował jako szef kuchni, nie uregulował opłat za czynsz, a był zbyt dumny, by prosić swoich przyjaciół o pomoc.

“Wślizgiwałem się na lokalny camping, aby wziąć prysznic, a następnie szedłem do pracy.”

Nauczyło go to, że “wielu ludzi w Australii dzieli tylko jedna katastrofa od bezdomności.”

Przedsiębiorstwo autobusowe Westernport Roadlines and Sandringham Coaches dostarczyło 12 metrowy autobus, używany wcześniej przez jedną z australijskich firm przewozowych, za 20 tys. dolarów. Jest to cena niższa o 25 tys. dolarów od ceny rynkowej.

Westernport odrestauruował autobus, razem z umieszczeniem na nim logo “Sleep Bus”, oraz zainstalowaniem dwóch toalet i 22 miejsc do spania, co w sumie wyniosło go to 30 tys. dolarów.

3

Każde miejsce do spania będzie miało materac podarowany przez firmę Ecosa. Pościel zmieniana będzie codziennie. Tontine zapewni poduszki.

4

Każde miejsce do spania będzie także wyposażone w telewizor, nadający kanał, na którym pokazane będzie, gdzie otrzymać pomoc.

Autobus będzie wyposażony w 8 miejsc dla zwierząt, alarm bezpieczeństwa i domofon, rodzinne miejsca do spania, ochroniarza i monitoring.

2Źródło: theage.com.au, tłumaczenie: Aleksandra Żukowska

Dodaj komentarz