fbpx

Brzozy mają zdolność do pochłaniania mikroplastiku

Mikroplastik to maleńkie cząsteczki tworzyw sztucznych (syntetycznych polimerów), których wymiary nie przekraczają 5 mm. Najmniejsze z nich mogą być jednak mikroskopijne, niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem (jeśli są mniejsze niż 1 µm, mogą być określane innym mianem – nanoplastiku).

Mikroplastik możemy znaleźć niemal wszędzie, i to dosłownie. Zanieczyszcza całe środowisko, a nawet miejsca, w których najmniej byśmy się go spodziewali, takich jak dziewicze wyspy, dna mórz i powierzchnie jezior, a także szczyty gór. Najbardziej jednak ucierpiały oceany, o których mówi się, że – paradoksalnie – toną w plastiku. Mikroplastik znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie pitnej – zarówno tej z kranu, jak i butelkowanej, naukowcy znajdują go również w żywności czy nawet zwykłej herbacie zaparzanej z torebki. To sprawia, że nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić. Gdyby bowiem chodziło tylko o niektóre produkty, jak mleko, miód czy owoce morza, moglibyśmy próbować je wyeliminować ze swojej diety. W przypadku wody czy powietrza nie ma takiej możliwości.

Tym bardziej pocieszająca jest ta wiadomość, że po raz pierwszy udało się wykazać, że niekóre długo żyjące rośliny absorbują mikroplastik i zatrzymują go w swoich tkankach. Z badań przeprowadzonych przez IGB (Instytut Ekologii Wód Słodkich i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza) oraz GFZ (Niemieckie Centrum Nauk o Ziemi) wynika, że na przykład brzozy mają zdolność do pochłaniania mikroplastiku.

Brzozy od dawna używane są do oczyszczania gleby, potrafią  bowiem absorbować i zatrzymywać w tkankach zanieczyszczenia przemysłowe, jak np. metale ciężkie czy różne węglowodory. Jako, że ich korzenie znajdują się płytko pod powierzchnią gleby, gdzie stężenie mikroplastiku jest największe, naukowcy postanowili sprawdzić, czy brzozy absorbują również mikroplastik.

Oznakowali fluorescencyjnym barwnikiem fragmenty mikroplastiku o średnicy 5–50 mikormetrów i dodali je do gleby obok drzew. Pięć miesięcy później zbadali korzenie brzóz za pomocą skaningowej mikroskopii laserowej. Okazało się, że w różnych miejscach znajdują się fragmenty mikroplastiku. Zanieczyszczenie zostało wchłonięte przez od 5 do 17 procent korzeni. Tempo wchłaniania mikroplastiku i jego wpływ na krótko- i długoterminowe zdrowie drzew musi być przedmiotem kolejny badań. Jednak nasze pilotażowe badania pokazują, że brzozy potencjalnie mogą być długoterminowym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości mikroplastiku w glebie i być może w wodzie, mówi główny autor badań Kat Austen.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

2 thoughts on “Brzozy mają zdolność do pochłaniania mikroplastiku

Dodaj komentarz