fbpx

Za sprawą jednego chłopaka, do Somalii poleciało 60 ton żywności oraz wody

Tak działa moc internetu!! Młody Francuz jednym tweetem zainspirował internautów do masowej pomocy dla ludności Somalii. Gdzie jest wola, tam jest sposób.

Somalia jest uznawana za jeden z najtrudniejszych krajów do życia. Wojna domowa trwa tam od początku lat 90., a ponad połowa z 6 milionów mieszkańców cierpi na głód i brak dostępu do wody pitnej. Dzięki działaniom młodego Francuza, Jérôma Jarre’a (popularnej gwiazdy w mediach społecznościowych), do Somalii poleciał samolot pełen jedzenia i wody.

Jak do tego doszło?

Wszystko zaczęło się od wiadomości od jednego z somalijskich fanów z prośbą o pomoc. Jarre, poruszony tą sytuacją, zdecydował się zgłębić problem i zrozumiał, że kwestia Somalii jest często ignorowana w mediach — postanowił więc podjąć działania. Odkrył, że jedyną linią lotniczą, która obsługuje Somalię, jest Turkish Airlines. To zainspirowało go do zorganizowania przelotu z transportem pełnym  jedzenia i wody. Tak powstała akcja oznaczona hashtagiem #LoveArmyForSomalia.

.

Do inicjatywy dołączyli również inni znani, w tym komediowy aktor Ben Stiller i Casey Neistat, co dodatkowo przyspieszyło akcję i skłoniło Turkish Airlines do jej wsparcia. Plany obejmowały wysłanie do Somalii samolotu wypełnionego po brzegi jedzeniem, wodą i innymi niezbędnymi środkami. Co więcej, linia lotnicza zobowiązała się do dołączania do każdego komercyjnego lotu co najmniej jednego kontenera z jedzeniem. Turkish Airlines obiecały, że kontenery będą wysyłane do czasu, aż głód w Somalii zostanie zaspokojony. Pierwszy lot z 60 tonami dostaw miał odbyć się w ciągu 10 dni.

Milion dolarów w 48 godzin

Organizatorzy musieli zakupić jedzenie i inne potrzebne towary. Potrzebowali na to około miliona dolarów. Rozpoczęli zbiórkę funduszy za pośrednictwem strony gofundme.com, a rezultaty przekroczyły wszelkie oczekiwania. Milion dolarów zebrano w ciągu… 48 godzin, a na konto akcji wpłynęło w sumie ponad 2,5 mln dolarów. Jako gest wdzięczności dla Turkish Airlines, wszystkie towary zostały zakupione w Stambule.

Akcja miała miejsce w maju, 2017 roku, od tamtej pory Jérôma Jarre stale pomaga ludności Somalii.

 

 

 

 

Dodaj komentarz