fbpx

90 wybudzenie w warszawskiej Klinice Budzik dla dzieci

Pierwszego marca Klinika „Budzik” dla Dzieci w Warszawie poinformowała o 90. wybudzeniu. Wybudziła się dziewczynka, która 24 września zeszłego roku została potrącona na przejściu dla pieszych.

W stanie krytycznym została przewieziona do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie na Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej a następnie na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Diagnoza to rozległy uraz wielonarządowy, obrzęk mózgu z niedowładem czterokończynowym, uszkodzenie tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej.
W dniu 2 listopada 2021 r. w stanie śpiączki przyjęto ją do Kliniki Budzik dla Dzieci w Warszawie. Intensywna rehabilitacja prowadzona przez wspaniałych ludzi, opieka medyczna oraz wielki upór i determinacja Marty przyniosły upragniony efekt. Wielką rolę w tym procesie odegrała grupa rówieśników – koleżanki i koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie, Liceum Plastycznego im. C. K. Norwida w Lublinie, MDK „Akacja” w Lublinie oraz grono przyjaciół i znajomych.
To dzięki wszystkim ANIOŁOM Marta wraca do domu, szkoły i swoich pasji. Ma przed sobą jeszcze dużo pracy ale Ona wie co chce robić w życiu.

Klinikę „Budzik” uruchomiono niemal 9 lat temu, bo w lipcu 2013 r., jako pierwszy w kraju wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Działa ona przy Centrum Zdrowia Dziecka. Pacjentami są dzieci od 2. do 18. r.ż. życia po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych). Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych; dzieci mogą być leczone w Klinice przez okres 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące. Mali pacjenci muszą być wydolni krążeniowo-oddechowo.

 

 

Źródło: klinikabudzik.pl, kopalniawiedzy.pl

Foto: Facebook

2 thoughts on “90 wybudzenie w warszawskiej Klinice Budzik dla dzieci

Dodaj komentarz