fbpx

Krakowska restauracja wśród najlepszych w Europie

Restauracja „Bottiglieria 1881” w Krakowie, której szefem kuchni jest Przemysław Klima i która otrzymała gwiazdkę Michelin, zdobyła kolejne, prestiżowe wyróżnienie. Twórcy badania “Opinionated About Dining” okrzyknęli ten lokal jako jedną z czołowych nowych restauracji w Europie.

Restauracja „Bottiglieria 1881” w Krakowie to miejsce dobrze znane polskim smakoszom ekskluzywnej kuchni. Przemysław Klima, który jest tam szefem kuchni, cieszy się rosnącym zainteresowaniem gości międzynarodowych. W badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową platformę Opinionated About Dining, „Bottiglieria 1881” znalazła się wśród 30 najlepszych nowo otwartych restauracji w Europie.

„Bottiglieria 1881” z Krakowa — jedna z najbardziej cenionych restauracji w Europie

Rankingi tworzone przez Opinionated About Dining opierają się na głosach entuzjastów wykwintnej kuchni z całego świata. Tworzą oni wiele różnych zestawień, takich jak „Europe Classic”, „Europe Casual” czy „Europe Top”, a także szereg innych list, obejmujących restauracje z innych rejonów globu.

“Bottiglieria 1881” z Krakowa zdobyła miejsce w prestiżowym rankingu “Top 30 New European Restaurants”, który obejmuje 30 najlepszych nowo otwartych restauracji w Europie. Lokal ten zajął 25. miejsce, co stanowi duże osiągnięcie dla jego zespołu, biorąc pod uwagę elitarną grupę restauracji, które otrzymały to wyróżnienie.

Przemysław Klima oferuje w “Bottiglierii 1881” wyrafinowane, ale jednocześnie przystępne doznania kulinarne, które wyróżniają się dokładnością i najwyższą jakością składników. Większość produktów pochodzi z lokalnych dostawców, a menu jest mocno zakorzenione w polskiej kuchni. Jednocześnie, szef kuchni czerpie inspiracje z nowoczesnej kuchni europejskiej oraz swojego bogatego doświadczenia.

Pierwsze miejsca na podium rankingu “Top 30 New European Restaurants” przypadły restauracjom: „Jan” z Monachium, „Oba” zlokalizowanej w hotelu Cañitas w hiszpańskim Casas Ibáñez oraz „Lyst” z Velje w Danii. Pełną listę najlepszych restauracji w Europie poznamy 12 czerwca.

Przemysław Klima: polski szef kuchni z gwiazdką Michelin

Przemysław Klima, współzałożyciel “Bottiglierii 1881” wraz z Robertem Gumulińskim w 2013 roku, był już wtedy renomowanym twórcą w świecie fine diningu zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rozwijał swoje umiejętności kulinarnyche między innymi w słynnej kopenhaskiej “Nomie” oraz w posiadającej dwie gwiazdki Michelin restauracji Kadeau. Przedtem pracował jako sous-chef w „Tamce 43” pod kierownictwem Roberta Trzópka.

Przez pewien czas drogi Przemysława Klimy i Roberta Gumulińskiego rozeszły się. W tym okresie Klima doskonalił swoje kulinarne umiejętności w restauracjach “Atelier Amaro” prowadzonym przez Wojciecha Modesta Amaro oraz “Senses” Andrei Camastry. W 2019 roku Gumuliński ponownie zaprosił Klimę do współpracy, co prędko zaowocowało spektakularnym triumfem zespołu “Bottiglierii 1881”.

19 czerwca 2020 roku “Bottiglieria 1881” zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę Michelin, dołączając do elitarnego grona restauracji uhonorowanych tym wybitnym wyróżnieniem. Aktualnie żadna inna polska restauracja nie posiada tego prestiżowego odznaczenia.

Zdobywając gwiazdkę Michelin, Klima ustanowił dwa rekordy. Stał się najmłodszym szefem kuchni z gwiazdką Michelin i ustanowił rekord najszybszego czasu od objęcia stanowiska szefa kuchni do zdobycia gwiazdki.

Klima zdobył szerszą popularność wśród miłośników kulinariów dzięki udziałowi jako gość w polskiej edycji programu “Master Chef”. Kolejny sukces nadszedł w 2022 roku, kiedy to Klima znalazł się na liście stu najlepszych szefów kuchni na świecie w prestiżowym konkursie kulinarnym The Best Chef Awards.

W tegorocznym rankingu “Casual Europe” według Opinionated About Dining znalazła się również jedna polska restauracja – “Alewino” z Warszawy. Od 2022 roku szefem kuchni jest tam Daniel Uliczny. Restauracja ta otrzymała oznaczenie “R” (“recommended”) – co oznacza “godne polecenia”.

Dodaj komentarz