fbpx

Skąd w Japonii wzięły się tajemnicze, leśne kręgi?

Kręgi spotykane na uprawach zbóż są pożywką dla zwolenników teorii spiskowych. Często te artystyczne kreacje przypisywane statkom kosmicznym, lub uważane są za skomplikowaną formę komunikacji obcych cywilizacji. Wyobraźcie sobie zatem emocje, jakie musieli odczuwać pasjonaci UFO, gdy ujrzeli opublikowanie niedawno zdjęcia z japońskiego lasu. Na fotografiach wykonanych z lotu ptaka widać niesamowity, geometryczny kształt, w jaki układają się żywe drzewa cedrowe.

Czy jest to ingerencja nieznanej nam, pozaziemskiej cywilizacji? Dla zwolenników takich teorii nie mamy dziś dobrej wiadomości. Jednak wyjaśnienie tego fenomenu, chociaż pochodzi z naszej rodzimej planety, jest nie mniej ciekawe.

W 1973 r. naukowcy rozpoczęli eksperyment, którego celem było poznanie wpływu rozstawu drzew na ich wzrost. W pobliżu miasta Nichinan w prefekturze Miyazaki, posadzono okalające się kręgi z drzew cedrowych. Powstało w ten sposób 10 idealnych pierścieni.

Jak widać na zdjęciu poniżej, eksperyment pokazał bardzo wyraźne rezultaty. Wklęsły kształt na środku kręgu sugeruje, że umiejscowienie drzew na zewnętrznych kręgach, o mniejszej gęstości, sprzyja ich wyższemu wzrostowi. Rozmiar drzew zmniejsza się równomiernie do środka, gdzie nasadzenie jest coraz gęstsze.

Wynik eksperymentu nie jest żadną rewolucją. Więcej przestrzeni oznacza mniejszą konkurencję o zasoby takie jak woda i światło słoneczne, łatwiej jest zewnętrznym drzewom wyrosnąć na większe i silniejsze, podczas gdy te rosnące w środku muszą dzielić ograniczone pokłady. Efekt jest jednak bardzo widowiskowy.

Według dokumentu japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa, ostateczna różnica wysokości pomiędzy najmniejszymi drzewami w centrum i najwyższymi drzewami na pierścieniu zewnętrznym wynosiła ponad 5 metrów.

Źródło: good-news.center

 

 

Dodaj komentarz