fbpx

Dzięki zbiórce pieniędzy, dziewicza plaża w Nowej Zelandii została kupiona i oddana w ręce nowych właścicieli – społeczeństwa

Niespełna 40,000 ludzi przekazało prawie 2.3 mln NZ$ na kupno plaży Awroa w Abel Tasman Park na Południowej Wyspie.

Biorący udział w kampanii odrzucili propozycję biznesmena, który oferował im pieniądze w zamian za wyłączny dostęp do części plaży. Siedmio-hektarowy obszar będzie teraz pod opieką Parku Narodowego.

 Poprzedni właściciel, biznesmen Michael Spackman, zgodził się sprzedać plażę gdy zbiórka osiągnęła swój cel w mniej niż trzy tygodnie. Zakup zagwarantuje, że plaża pozostanie publiczna.

“To wspaniały dzień” Duane Major powiedział BBC. “Czasami człowiek czuje się bezsilny, więc dla nas było to niesamowite doświadczenie naszej siły przebicia.”

“Było też ogromne poczucie wspólnoty.Ludzie z innych krajów także zrozumieli o co nam chodzi. Żyjemy w czasach ,w których różne formy technologii mogą rozdzielać ludzi, ale w tym przypadku połączyły ich.”

Rzad Nowej Zelandii przekazał niewielką dotację na kampanię crowdfundingową, która jak powiedział Mr Major, została rozpoczęta na bazie silnego przekonania i dobrego przeczucia.

Inna oferta została złożona przez prominentnego biznesmena i filantropa, który był gotowy uzupełnić każdą brakującą sumę w zamian za wyłączny dostęp jego rodziny do części plaży. Propozycja ta została odrzucona.

Odbyły się także negocjacje z lokalnymi grupami Maorysów, które utrzymywały, że plaża powinna należeć do nich. Mr Major stwierdził, że wspólnota Maorysów będzie zaangażowana w przyszłość wyspy.

Podczas gdy obszar znajduje się na odległym północnym wybrzeżu Południowej Wyspy , możliwy jest dostęp dzięki pobliskiemu lądowisku.

2

3

 Źródło: bbc.com, tłumaczenie: Małgorzata Grzybowska

Dodaj komentarz