fbpx

Bydgoska Pesa jeszcze w tym roku wyprodukuje lokomotywę napędzaną wodorem

Jeszcze w tym roku Pesa Bydgoszcz wyprodukuje prototypową lokomotywę napędzaną wodorem. Prace nad budową pojazdu już trwają, maszyna ma być zaprezentowana we wrześniu – zapowiedział w środę na kongresie Impact’21 prezes spółki Krzysztof Zdziarski.

– Zaczęliśmy prace nad pojazdem wodorowym już dwa lata temu. Zastanawialiśmy się, od czego zacząć, żeby nie była to jaskółka, która nie doleci. Doszliśmy do wniosku wspólnie zresztą z Orlenem, który jest z wodorem obeznany, wodór stosuje w swojej technologii na co dzień i mniej się go boi niż inne przemysły, że może w zamkniętym obiegu rafinerii płockiej, czyli na torach wewnętrznych byśmy przygotowali taką lokomotywę wodorową. Nauczylibyśmy się z nią obchodzić wspólnie, czyli jako użytkownik i zespół tankujący, przygotowujący to paliwo – powiedział prezes Pesy.

Prace nad napędem wodorowym trwają w Pesie już drugi rok. Bydgoski producent nawiązał w tej sprawie współpracę z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi. Zawarto też porozumienie z potencjalnym pierwszym użytkownikiem. Prototyp będzie testowany na terenie płockich zakładów Orlenu

– Projekt pojazdu najpierw został nakreślony, a dzisiaj już jest fizycznie budowany. Gotowe są ramy konstrukcyjnie, do firmy dotarło już ogniwo wodorowe z Kanady, a zbiorki dotrą na dniach. To wszystko montujemy, testujemy i zaczniemy uruchamiać w miesiącach letnich, tak we wrześniu – mówił Zdziarski.

Obiecujący nośnik energii

Jak podkreśla szef bydgoskiej fabryki, wodór nie jest łatwym nośnikiem energii, ale jest bardzo obiecujący, bo ma bardzo dobre parametry fizyczne i chemiczne, jest czysty, ale też szeroko dostępny – występuje w powietrzu i wodzie.

Pesa inicjuje rozmowy z instytucjami rządowymi i certyfikującymi w zakresie tworzenia prawa związanego z wykorzystaniem wodoru, tak aby wszystko było gotowe do czasu powstania lokomotywy wodorowej.

 

Dodaj komentarz