W Polsce utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowych
Budowę elektrowni jądrowej w Polsce popiera 92,5 proc. respondentów – wskazują wyniki sondażu zrealizowanego na zamówienie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 r. Zarazem 79,6 proc. ankietowanych przyznało, że zaakceptowałoby ulokowanie takiej elektrowni niedaleko swojego miejsca zamieszkania. To najwyższe rezultaty w całej historii corocznego badania prowadzonego od 2012 r.
Wyniki ankiety podczas spotkania Wiceministra Przemysłu oraz Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciecha Wrochny z przedstawicielami mediów w budynku resortu w Warszawie 11 grudnia 2024 roku omówił dyrektor Departamentu Energii Jądrowej MP Paweł Gajda.
Badanie z listopada 2024 r. dowodzi, że 92,5 proc. uczestników sondażu deklaruje poparcie dla elektrowni jądrowych w kraju (w tym 67,9 proc. w sposób wyraźnie zdecydowany). Przeciwnego zdania jest 5,9 proc. badanych, spośród których 2,8 proc. wyraża silny sprzeciw.
Zdecydowana większość respondentów (79,6 proc.) popiera budowę elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie własnego domu, a 18,8 proc. negatywnie odnosi się do takiej lokalizacji. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba zwolenników budowy tego typu siłowni w swoim otoczeniu wzrosła o 3 p.p.
Z kolei 90,3 proc. ankietowanych uznaje, że realizacja niskoemisyjnej elektrowni jądrowej to trafne narzędzie w przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a 94,2 proc. jest przekonanych, że jej powstanie przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego całej Polski.
Uczestnicy badania oceniają posiadaną wiedzę o energetyce jądrowej średnio na poziom dobry (3,9). W trakcie sondażu 65,1 proc. wskazało na ocenę dobrą lub wyższą, a 96,6 proc. jest zdania, że niezbędne jest prowadzenie w Polsce szerokiej kampanii informacyjnej o tej dziedzinie.
Internet (72,3 proc.), telewizja (34,7 proc.) oraz rozmowy w gronie znajomych (29,1 proc.) to główne źródła informacji, z których respondenci czerpią wiedzę o energetyce jądrowej.
Badanie ogólnopolskie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE metodą CATI (wywiady telefoniczne) w dniach 12–28 listopada 2024 r. i objęło grupę 2060 mieszkańców Polski w wieku od 15 do 75 lat.