fbpx

Ambasador USA: Polska wykorzystuje „najnowocześniejszą na świecie technologię” w celu zapewnienia bezpieczeństwa

Ambasador USA Mark Brzezinski zaznaczył, że zintegrowany system dowodzenia obroną powietrzną (IBCS) to rozwiązanie, które „odmienia reguły gry”. – Nawet Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych dopiero zaczynają z niego korzystać – zwrócił uwagę.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wspólnie z ambasadorem Markiem Brzezinskim gościł w środę w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej w Sochaczewie, gdzie 37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej prowadził ćwiczenia w zakresie wstępnej gotowości operacyjnej systemu Patriot.

W trakcie konferencji prasowej Brzezinski podkreślił, że jest to dla niego wielka przyjemność móc odwiedzić to miejsce i w bunkrze obserwować polskich specjalistów wojskowych, którzy używają „najbardziej zaawansowanych na świecie technologii” w celu ochrony naszego kraju.

– Polska jest pierwszym państwem na świecie, które osiąga wstępną gotowość operacyjną z wykorzystaniem IBCS. (…) Mówimy tu o technologii, która zmienia reguły gry. Nawet armia USA dopiero zaczyna z niej korzystać – oznajmił.

Ambasador USA zaznaczył, że IBCS to ultranowoczesna platforma dowodzenia i kontroli, stanowiąca podstawę planu modernizacji US Army w dziedzinie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zwrócił uwagę, że z pomocą IBCS Stany Zjednoczone wraz z Polską będą wspólnie zabezpieczać przestrzeń powietrzną nad Europą Środkową, w tym także nad Polską.

– To kolejny ważny krok w rozwoju szczególnej współpracy polsko-amerykańskiej i naszej przyjaźni. (…) Polsko, gratulacje w związku z tym przełomowym osiągnięciem – stwierdził Brzezinski.

Poza Polską z systemu IBCS korzysta obecnie jedynie armia Stanów Zjednoczonych

System IBCS, oprócz Polski, jest obecnie wprowadzany wyłącznie w Siłach Zbrojnych USA. W maju ubiegłego roku tamtejsze dowództwo ogłosiło osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej tego rozwiązania.

We wrześniu ubiegłego roku Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż IBCS do Polski. Według agencji DSCA (Defense Security Cooperation Agency), pakiet obejmuje m.in. 93 stanowiska kierowania walką (EOC) oraz 175 radiolinii IFCN (Integrated Fire Control Network).

Najważniejszą część budowy polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej stanowią programy Wisła i Narew. Docelowo system oprze się na trzech warstwach – najwyższej w postaci zestawów średniego zasięgu Wisła, czyli baterii Patriot o promieniu działania do około 150 km. Warstwa druga to projekt krótkiego zasięgu Narew, skuteczny do mniej więcej 25 km. Najniżej znajdzie się system Pilica lub ulepszona wersja Pilica+, dedykowane zwalczaniu m.in. pocisków, dronów oraz samolotów w promieniu kilku kilometrów.

Dodaj komentarz