fbpx

Polska pozyskuje już 10 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii

Dzięki coraz większym inwestycjom w farmy solarne i wiatrowe, koszt ich instalacji staje się coraz mniejszy, dzięki czemu cieszą się one w naszym kraju stale rosnącą popularnością. Polska może pod tym względem uchodzić za wzór do naśladowania.

Chociaż w dalszym ciągu w dużym stopniu zależni jesteśmy od węgla i jeszcze długa droga przed nami, w zakresie odnawialnych źródeł energii, to z najnowszego raportu WindEurope wynika, że w jednej kwestii idzie nam całkiem nieźle. Polska znalazła się na podium europejskich inwestycji w lądowe farmy wiatrowe. Nasz kraj pozostanie na szczycie w tej kwestii jeszcze przez najbliższe 2-3 lata.

Tymczasem dochodzą do nas wspaniałe wieści z tegorocznego szczytu klimatycznego TOGETAIR 2020, który organizowany jest w Warszawie. Okazuje się, że moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów.Poinformował o tym wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Dodał, że moc ta równa się zainstalowanej łącznie w trzech tradycyjnych elektrowniach: w Bełchatowie, Turowie i Opolu.

Dynamika przyrostu nowych instalacji fotowoltaicznych sprawia, że sektor energetyki słonecznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Od grudnia 2015 roku moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 procent.

Pełnomocnik rządu ds. OZE ocenił, że ten sukces to efekt m.in. zmian w prawie i uruchomienia programów, takich jak “Mój Prąd”, “Agroenergia” czy “Energia Plus”. Zyska dodał, że dla zwykłego obywatela oznacza to tańszą energię, zaoszczędzone pieniądze, nowe miejsca pracy, a przede wszystkim, czyste powietrze.

„Tak dynamiczny rozwój mikroinstalacji możliwy jest w dużej mierze dzięki funkcjonującemu w Polsce dedykowanemu wytwórcom (prosumentom) energii odnawialnej systemowi rozliczeń energii, tzw. systemowi opustów, który umożliwia prosumentowi wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako swego rodzaju »magazynu energii«. Wspomniane nadwyżki wytwórca może wykorzystać w ciągu 365 dni” – tłumaczył Zyska.

Dodaj komentarz