fbpx

Co się dzieje w mózgu osoby wysoko wrażliwej? Zaskakujące wyniki badań

Badania przeprowadzone przez dr Elaine Aron wykazały, że niektóre obszary w mózgu osoby wysoko wrażliwej – takie jak kora przedczołowa czy zakręt obręczy – są wrażliwsze na stymulacje, natomiast słabiej reagują na dopaminę. Co to oznacza w praktyce? Co dokładnie dzieje  się w mózgach WWO? Wyniki badań są zaskakujące.

Dr Elaine Aron zajęła się tematem wysokiej wrażliwości już w latach 90. Aby oprzeć swoje teorie na miarodajnych wynikach postanowiła sprawdzić czym tak naprawdę uwarunkowana jest wysoka wrażliwość w sensie neurobiologicznym. Do tego celu wykorzystała fMRI, czyli rezonans magnetyczny – i przeprowadziła badania na osobach zarówno z niską jak i wysoką wrażliwością. Wyniki były zdumiewające – część z nich został potwierdzona m.in. w 2014 r. przez dr Biancę Acevedo z University of California. Osoby wrażliwe łatwiej reagują na stymulacje emocjonalne, audiowizualne jak i społeczne. Inaczej reagują również na konkretne neuroprzekaźniki.

Co z tą dopaminą?

Przede wszystkim mózgi osób wysoko wrażliwych nie reagowały wcale lub reagowały słabiej na obietnicę nagrody w porównaniu z osobami, które cechowały się niską wrażliwością. Innymi słowy – dopamina nie odgrywała dużej roli w podejmowaniu decyzji. Podczas gdy mózgi ok. 80 proc. osób reagują na wizję nagrody – na czym z resztą opiera się dziś cała masowa kultura konsumpcjonizmu – to u osób wrażliwych „wizja nagrody nie jest dla nich na tyle kusząca, by uporczywie za nią̨ podążały”, jak pisze autorka książki „Kobiety, które czują bardziej”.

Dopamina najpierw popycha nas do działania, a następnie odpowiada za błogie poczucie zwycięstwa. Reguluje motywację do poszukiwania zewnętrznych bodźców wzmacniających – napisała autorka, Katarzyna Kucewicz.

Neurony lustrzane a empatia

Neurony lustrzane to skupiska komórek nerwowych w obszarze mózgu, które odpowiadają za funkcje społeczne. Uaktywniają się podczas obserwowania czynności wykonywanej przez inne osoby lub w trakcie komunikacji – i działają na zasadzie „drogi niskiej” – a więc automatycznie i natychmiastowo. Dzięki nim jesteśmy w stanie reagować na cudze emocje lub odpowiadać na nie tym samym.

Badania wykazały, że u osób wrażliwych neurony lustrzane reagują z większą intensywnością w sytuacjach społecznych i relacyjnych, czyniąc z nich świetnych empatów. Ale ma to też negatywne konsekwencje.

U nich te neurony są dużo bardziej aktywne niż u przeciętnego Jana Nowaka, który co prawda posiada tyle samo neuronów lustrzanych, ale nie aż tak aktywnych (…). Zwykle bardzo przeżywają tragedie i są wyczulone, kiedy komuś dzieje się krzywda. Zła wiadomości jest taka, że wysoko wrażliwi często są̨ głęboko wstrząśnięci tragediami, które spotykają obcych im ludzi – napisała autorka poradnika.

Nic dziwnego, że takie osoby unikają filmów pełnych agresji, a po dniu spędzonym w dużym skupisku ludzi muszą odreagowywać w ciszy i samotności.

Kora przedczołowa

Kora przedczołowa jest umiejscowiona z przodu głowy, najbliżej twarzy. Odpowiada za procesy poznawczymi i emocjonalne, które zachodzą̨ w naszym mózgu. Kora brzuszno-przyśrodkową, która jest częścią kory przedczołowej jest odpowiedzialna za percepcję, ekspresję emocji oraz przetwarzanie danych sensorycznych.

U osoby wysoko wrażliwej ten obszar wykazuje większą tendencję do odczuwania „bardziej” i „głębiej” – zarówno emocji trudnych jak i tych ekscytujących. Również to może być powodem, dlaczego dopamina ma u nich mniejsze znaczenie. Po prostu, aby rozniecić ogień emocji w mózgu osoby wysoko wrażliwej nie potrzeba zbyt wielu bodźców czy obietnic. Wszystko dzieje się niejako przy okazji sytuacji społecznych czy podczas kontaktu z bodźcami takimi jak dźwięki czy zapachy. Za przykład może tu posłużyć pewne znane nazwisko – wokalistka Alanis Morissette.

Jej kariera w niczym nie odbiega od kariery ekstrawertycznych gwiazd popkultury. Ale ze względu na swoją cechę płaci ona wyższą cenę za tę nadmierną dla jej ośrodkowego układu nerwowego stymulację i potrzebuje statystycznie więcej czasu, żeby się zregenerować – napisała Katarzyna Kucewicz.

Choć wydaje się, że osoby wysoko wrażliwe mogą doświadczać wielu problemów z powodu swojej naturalnej wrażliwości, potraktowane z szacunkiem i życzliwością mają wszystkie zasoby, aby rozkwitnąć na polu twórczości czy w zawodach, u których ceni się introspekcję, uważność i koncentrację. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej lub sprawdzić, czy należysz do grupy osób wysoko wrażliwych, odwiedź stronę: www.hsperson.com. Naukowcy z całego świata publikują tam wyniki badań na temat neurobiologicznych podstaw wysokiej wrażliwości.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz