fbpx

Najmłodsze pokolenie za największą wartość uważa rodzinę i przyjaciół

Młodzi ludzie wskazują rodzinę jako główne źródło poczucia bezpieczeństwa i największą wartość. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy IPC na zlecenie Politechniki Wrocławskiej, przedstawione w raporcie “Skok w dorosłość”, pokazują, że 80,4 proc. respondentów uważa rodzinę za najważniejszą.

Raport “Skok w dorosłość” ujawnia, że dla większości uczniów szkół średnich rodzina ma największe znaczenie (80,4 proc. odpowiedzi). Na drugim miejscu znalazło się zdrowie i dobre samopoczucie (54,8 proc.), a zaraz za nimi przyjaciele (54,2 proc.) i rozwój osobisty (49,1 proc.).

Odpowiedzi młodych ludzi z pokolenia Z również podkreślają rolę rodziny jako głównego źródła wsparcia (62,4 proc.), a na drugim miejscu stawiają przyjaciół i znajomych (54,1 proc.). Tylko 10 proc. respondentów szuka pomocy u osób spoza najbliższego kręgu, takich jak psychologowie, psychoterapeuci, nauczyciele, mentorzy czy duchowni.

Wartościami najważniejszymi dla pokolenia Z są uczciwość i prawość, co zadeklarowało prawie 47 proc. respondentów. Kolejne ważne wartości to dobre relacje z ludźmi (47,7 proc.), życzliwość (46,4 proc.), odpowiedzialność (42,3 proc.) i empatia (37,8 proc.).

Tylko 30 proc. badanych uważa, że wykształcenie wyższe jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego, a 28,4 proc. uczniów uważa studia za niezbędne do rozpoczęcia kariery zawodowej. Z raportu wynika, że 53,3 proc. uczniów planuje podjąć studia, 31,5 proc. jest niezdecydowanych, a 15 proc. nie zamierza studiować. To pokazuje zmianę w podejściu młodych ludzi do wykształcenia wyższego, w porównaniu do millenialsów, dla których dyplom uczelni miał większe znaczenie.

“Młodzi ludzie są inaczej uformowani przez nowe okoliczności, inaczej myślą, ale na szczęście mówią o tym otwarcie i wprost”  – stwierdził Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej, podczas konferencji, na której przedstawiono wyniki raportu “Skok w dorosłość”. Obserwacja młodych ludzi wybierających ścieżki kariery jest istotna dla rozwoju uczelni wyższych. Trendy wśród pokolenia Z dostarczają cennych informacji dla pracowników uczelni, pomagając dostosować ofertę edukacyjną.

Badania pokazują także, że uczniowie szkół średnich mają dojrzałe podejście do swojej przyszłości zawodowej. Aż 60,6 proc. ma plany na przyszłość, z czego 26,6 proc. ma szczegółowy plan, a 34 proc. ma pewne pomysły.

Raport “Skok w dorosłość” został przeprowadzony w marcu i kwietniu 2024 r. wśród uczniów czwartej klasy szkół średnich. Badanie wykorzystało metodę ilościową (ankiety elektroniczne) i jakościową (zorganizowane wywiady grupowe). Próba badawcza wyniosła 1124 respondentów, w tym 1060 w badaniu ilościowym i 64 w badaniu jakościowym.

Millenialsi, czyli pokolenie Y, to osoby urodzone w latach 1980-1995, natomiast pokolenie Z obejmuje osoby urodzone od 1995 do 2012 roku.

Dodaj komentarz