fbpx

Dokonano przełomowego odkrycia odnośnie chorób immunologicznych

Naukowcy odkryli, że jeden gen odgrywa kluczową rolę w powstawaniu nieswoistych zapaleń jelit oraz wielu innych chorób autoimmunologicznych. To odkrycie może prowadzić do opracowania nowych, skuteczniejszych metod leczenia.

Prawie 5% ludzkiej populacji cierpi na różne choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Crohna, zapalenia jelit, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy i inne.

Pacjenci z tymi schorzeniami czekają na lepsze leki. Nowe terapie są rzadko opracowywane, głównie ze względu na niepełne zrozumienie mechanizmów powstawania tych chorób.

Eksperci pokładają wielkie nadzieje w badaniach genetycznych. Potencjalnie przełomowe wyniki takich badań opublikowali naukowcy z brytyjskiego Francis Crick Institute wraz z międzynarodowym zespołem w prestiżowym czasopiśmie “Nature”. Zauważyli oni, że gen o nazwie ETS2 jest kluczowy w regulacji aktywności makrofagów – komórek odpornościowych istotnych dla rozwoju tych chorób. Odkryto, że w tych schorzeniach ETS2 jest nadmiernie aktywny. Ta wzmożona aktywność genu wiąże się ze zwiększonym stężeniem różnych cząsteczek, które są celem obecnych terapii chorób autoimmunologicznych, takich jak TNF czy interleukina 23.

Odkrycie to otwiera nową drogę do leczenia różnych chorób autoimmunologicznych. Nowe metody terapii będą miały na celu ograniczenie aktywności genu ETS2.

Naukowcy już testują grupę istniejących leków, które obecnie są stosowane w leczeniu niektórych nowotworów.

Dodaj komentarz