fbpx

Po wyborach w Meksyku kobiety rządzą 29 krajach świata

W niedzielę Meksykanie wybrali Claudię Sheinbaum  prezydenta. 61-letnia polityk zostanie pierwszą kobietą sprawującą ten urząd w historii kraju. Dołączy do grupy innych liderek, które pełnią najwyższe funkcje w swoich państwach. Gdzie jeszcze rządzą kobiety?

Claudia Sheinbaum została wybrana nową prezydent Meksyku. Jej zwycięstwo ma znaczenie zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. Obecnie na świecie jest 29 państw, w których kobiety pełnią najwyższe urzędy — są prezydenta lub premiera.

Najwięcej, bo aż 12 z tych państw, znajduje się w Europie. Należą do nich Litwa z Ingridą Simonyte, Łotwa z Evicą Silinią, Estonia z Kają Kallas, Dania z Mette Frederiksen, Słowacja z Zuzaną Caputovą oraz Włochy z Giorgią Meloni.

Państwa rządzone przez kobiety

W Afryce kobiety rządzą w sześciu państwach. Są to: Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Namibia, Tanzania, Togo i Uganda. Na ich czele stoją odpowiednio: Judith Suminwa Tuluka, Sahle-Work Zewde, Saara Kuugongelwa-Amadhila, Samia Suluhu Hassan, Victoire Tomegah Dogbé oraz Robinah Nabbanja.

Kobiety sprawują także władzę w pięciu państwach Ameryki. Rządzą w Peru, Hondurasie, Trynidadzie i Tobago, Barbadosie oraz Dominice. Po zaprzysiężeniu Sheinbaum Meksyk dołączy do tej grupy. Wówczas Ameryka będzie miała więcej państw rządzonych przez kobiety niż Azja i Oceania razem wzięte. W Azji i Oceanii są to: Indie z prezydentem Droupadi Murmu, Bangladesz z premier Sheikh Hasiną, Gruzja z pezydentem Salome Zurabiszwili, Wyspy Marshalla z prezydentem Hildą Heine oraz Samoa z premier Fiame Naomi Mata’afą.

Dodaj komentarz