fbpx

Ekologiczne opakowanie z jedwabiu – doskonała alternatywa dla plastiku

Amerykański startup Mori stworzył folię z białka zawartego w jedwabiu. Jest to wytrzymały substytut dla opakowań produkowanych z plastiku, który dodatkowo wydłuża czas przechowywania żywności.

Naukowcy, którzy próbują wprowadzić na rynek ekologiczny zamiennik dla plastikowej folii, sięgnęli po jedwab produkowany przez jedwabnika morwowego (łac. Bombyx mori). Owad ten podczas przędzenia nici wplata białko, które ma dodatkowo chronić larwy przed czynnikami zewnętrznymi. Właśnie tę właściwość postanowili wykorzystać założyciele Mori.

Innowacyjny materiał nie jest jednak produkowany w postaci foli spożywczej, w którą zawija się produkty. Sposób pakowania jedzenia jest tu dużo bardziej niezwykły, jedwabna owijka Mori jest dodawana jako niewidzialna powłoka podczas procesu mycia, przez który przechodzi żywność przed wysyłką do sklepów. Co ciekawe, jest ona nie tylko całkowicie naturalna, ale także nadaje siedo spożycia.

Jest to więc ciekawa alternatywa dla plastikowej folii, ale jednocześnie może nawet dwukrotnie przedłużyć trwałość, zwłaszcza świeżego jedzenia. Jedwabna powłoka ściśle przylegająca do produktu jednocześnie zatrzymuje wodę oraz zapobiega utlenianiu się żywności, a dodatkowo powstrzymuje rozwój bakterii oraz grzybów.

Dla Mori kluczową rzeczą będzie teraz komercjalizacja technologi. Startup zebrał w kwietniu 16 mln dolarów kapitału, który ma pomóc mu wypłynąć na szersze wody.

Źródło: mori.com

Dodaj komentarz