fbpx

W Japonii, na sztucznym jeziorze Yamakura powstaje największa na świecie pływająca farma solarna

W-Japonii-na-sztucznym-jeziorze-Yamakura-powstaje-największa-na-świecie-pływająca-farma-solarna

Japońska firma Kyocera rozpoczęła budowę największej na świecie pływającej farmy słonecznej. Powstaje ona na zbiorniku tamy Yamakura w prefekturze Chiba. Po zakończeniu budowy, najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia 2018 r., produkowana tu energia powinna wystarczyć do zaopatrzenia blisko 5 tys. gospodarstw domowych.

Na powierzchni 180 tys. m2 ma się znajdować ponad 50 tys. paneli fotowoltaicznych. Z planowaną mocą 13,7 MW elektrownia nie znajdzie się na liście 100 największych farm solarnych. Należy jednak pamiętać, że Kyocera musi sobie jakoś radzić z japońskim deficytem miejsc pod tradycyjną budowę, stąd zwrot w kierunku wody. Poza czystym, zielonym źródłem energii, połączenie paneli słonecznych ze zbiornikiem wodnym jest korzystne także z innych względów. Kładąc cień na wodzie, panele redukują odparowywanie wody i pomagają ją zaoszczędzić w obszarach podatnych na suszę. Kyocera stworzyła już 3 pływające farmy solarne, ale są one znacznie mniejsze od obecnie realizowanego obiektu. W marcu 2015 r. zadebiutowały elektrownie o mocy 1,7 oraz 1,2 MW, a w czerwcu kolejna – 2,3-MW.

Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego roku na zbiorniku Godley w Hyde w hrabstwie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się instalacja największej farmy solarnej w Europie. Z panelami o powierzchni 45,5 tys. m2 ma ona zajmować 2. miejsce na świecie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl  Autor: Anna Błońska

Dodaj komentarz