fbpx

Naukowcy twierdzą: każdy po 40 roku życia powinien pracować jedynie 3 dni w tygodniu

Jesteś po 40 roku życia i wciąż pracujesz na pełen etat – to trzeba z tym skończyć, tak twierdzą naukowcy. Na dodatek, pracodawcy również na tym skorzystają!

Cudownie byłoby pracować tylko trzy dni w tygodniu, ale mieć taką samą wypłatę i korzyści z pracy – byłoby to dobre nie tylko dla większości pracowników, ale też i pracodawców.

Według opublikowanego w 2016 badania z Melbourne Institute Worker Paper ludzie, którzy pracują 25 godzin w tygodniu, są też najlepszymi pracownikami – o ile skończyli 40 lat.

Badanie, przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Melbourne, przeanalizowali za pomocą testów kognitywnych zwyczaje 3500 kobiet i 300 mężczyzn. Wzięto pod uwagę także inne czynniki, takie jak jakość życia, ekonomia i sytuacja w rodzinie.

Wydajność poznawcza osób biorących udział w badaniu zwiększyła się, gdy pracowali do 25 godzin tygodniowo – stres i zmęczenie znacznie się zmniejszyły.

„Praca to obosieczny miecz. Może stymulować mózg, ale też długie godziny pracy i niektóre zadania wywołują stres i napięcie, co może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze,” można znaleźć w badaniu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej osób choruje na choroby związane ze stresem, być może posłuchanie tego badania byłoby dobrym ruchem.

Źródło: BBC

One thought on “Naukowcy twierdzą: każdy po 40 roku życia powinien pracować jedynie 3 dni w tygodniu

  • 6 lipca 2020 at 10:31
    Permalink

    I tę informację powinno się rozprzestrzeniać jak wirusa! 🙂
    Jak można nie wierzyć naukowcom, zwłaszcza australijskim?

    Reply

Dodaj komentarz