fbpx

Ekologiczny recykling. Superenzym rozkłada plastik w kilka dni

Ograniczenie produkcji plastiku nie musi być jedynym rozwiązaniem, które uchroni planetę przed śmieciami. Superenzym rozkłada plastki w zaledwie kilka dni. Daje to podstawę, by sądzić, że metod recyklingu jest znacznie więcej niż przypuszczaliśmy.

 

Naukowcom z Portsmouth udało się stworzyć superenzym, który rozkłada plastik w kilka dni. Co ciekawe, odkrycie jest przypadkowe. W 2018 r. naukowcy badający enzym PETazę dokonali mutacji, która przyśpieszyła rozkładanie tworzyw sztucznych. Dwa lata później zmodyfikowaną wersję PETazy połączono z enzymem o nazwie MHETazą. Dwa silne enzymy sprawiły, że plastk ulegała rozkładowi sześciokrotnie szybciej niż w przypadku zastosowania pojedynczego enzymu. Badacze twierdzą, że póki co nie nie można liczyć na produkcję komercyjną – bo wciąż jest nieopłacalna. Odkrycie jednak udowodniło, że metod na recykling tworzyw sztucznych może być znacznie więcej niż początkowo sądzono, a ograniczenie produkcji nie musi być jedynym skutecznym rozwiazaniem.

Uniwersytet Portsmouth dostał fundusze na przeprowadzenie dalszych badań w poszukiwaniu kolejnych alternatyw. Naukowcy twierdzą, ze jedną opcji mogą być również szczepy bakterii o nazwie Pseudomonas, które posiadają właściwości rozszczapiania poliuretanów. Co więcej, mogą także wykorzystywać poliuretany  w dalszym procesie jako formę energi. Naukowcy obawiają się jednak, że zanim bakterie ze szczepu Pseudomonas zostaną wykorzystane w komercyjnym przemyśle minie wiele lat. Pozostaje wierzyć, że wkrótc uda im się odkryć koleje metody na recykling, które będą zarówno tanie jak i skuteczne.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: noizz.pl

 

 

Dodaj komentarz