fbpx

Naukowcy z SGGW pracują nad opatrunkiem z dodatkiem grafenu, ma przyspieszyć gojenie ran

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie prowadzi prace nad innowacyjnym opatrunkiem zawierającym monowarstwę grafenu, przeznaczonym do leczenia powierzchniowych ran skóry. Ta nowatorska metoda może znacznie przyspieszyć proces regeneracji skóry — informuje uczelnia.

Grafen, składający się z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w strukturę przypominającą plaster miodu, jest ceniony za swoje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne i znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle i medycynie. Badacze z SGGW skoncentrowali się na potencjale grafenu do wspomagania leczenia uszkodzeń skóry, wykorzystując jego zdolności przeciwbakteryjne oraz możliwość działania jako rusztowanie dla wzrostu komórek, co może znacznie poprawić efektywność opatrunków.

Inicjatywa ta korzysta z monowarstwy grafenu, która, dzięki swojej unikalnej, jednoatomowej grubości i wytrzymałości, doskonale przylega do różnorodnych powierzchni. To pozwoliło na przeprowadzenie badań nad wpływem grafenu na komórki, bez ryzyka uszkodzenia.

Dr hab. Iwona Lasocka z Katedry Biologii Środowiska Zwierząt SGGW zauważa, że mimo że grafen nie jest pozbawiony wad, potencjalne defekty w jego strukturze można wykryć i analizować za pomocą spektroskopii ramanowskiej, co umożliwia dokładne dostosowanie materiału do potrzeb badawczych.

W ramach projektu przeprowadzono szczegółowe badania nad interakcją grafenu z komórkami, koncentrując się na ocenie żywotności komórek, ich zdolności do adhezji i migracji, a także na wpływie na szkielet komórkowy i aktywność mitochondrialną. Wyniki wskazują, że monowarstwa grafenu jest nietoksyczna dla komórek i może sprzyjać procesowi gojenia ran.

Dr Lasocka podkreśla, że grafen w postaci monowarstwy, działając powierzchniowo, unika negatywnych interakcji z komórkami, jakie mogłyby wystąpić przy stosowaniu nanopłatków grafenu. Badania objęły komórki kluczowe dla regeneracji skóry, w tym fibroblasty, keratynocyty i komórki macierzyste. Aktualnie trwają badania nad makrofagami, aby jeszcze dokładniej zrozumieć wpływ grafenu na proces gojenia.

Choć do wprowadzenia produktu na rynek jeszcze daleka droga, wstępne wyniki badań są obiecujące i mogą otworzyć nowe możliwości w leczeniu skórnych urazów. Projekt cieszy się wsparciem Narodowego Centrum Nauki i jest współpracą między naukowcami z SGGW, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Karola w Pradze, co świadczy o jego interdyscyplinarnym charakterze i potencjale.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz