fbpx

Ochłodzą budynki i wytworzą prąd. Nowe zastosowanie paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne, które będą ładować się w nocy? Naukowcy z dwóch uniwersytetów już pracują nad takim rozwiązaniem. Pierwsze sukcesy obiecują szerszy zakres zastosowań paneli słonecznych.

 

Nowe zastosowanie?

Badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii pracują nad urządzeniem, które będzie produkować energię z promieniowania podczerwonego. Przypomnijmy, że promieniowanie te jest wynikiem tzw. chłodzenia radiacyjnego – nagrzana za dnia ziemia oddaje ciepło w nocy w postaci promieniowania podczerwonego, a do jego wykrycia stosuje się diody termoradiacyjne. I choć ilość energii wytworzonej podczas eksperymentu jest, póki co, bardzo niewielka, bo odpowiada zaledwie 0,001 proc. mocy ogniwa słonecznego, badacze są przekonani, że ma duży potencjał.

Nie mamy jeszcze cudownego materiału, który sprawi, że dioda termoradiacyjna stanie się częścią powszechnie stosowanych instalacji. Ale sprawdziliśmy zasadę i nie możemy się doczekać, aby sprawdzić, jak bardzo możemy poprawić ten wynik – wyjaśnił kierownik badania, Nicholas Ekins-Daukes.

Duży potencjał fotowoltaiczny

O tym, że potencjał istnieje może zaświadczyć fakt, że na innej uczeni trwa podobne badanie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zmodyfikowali dostępne na rynku panele fotowoltaiczne po to, by nocą mogły produkować energię. Było to możliwe dzięki generatorowi termoelektrycznemu, który tworzył prąd dzięki różnicy temperatur. Jak? Podczas gdy ciepło wydostaje się z panela fotowoltaicznego jego część można zamienić w prąd w o mocy ok. 50 miliwatów na m2. I choć to niewiele, badacze obiecują, że wkrótce uda się osiągnąć więcej – ok. 2 waty na m2.

Innowacyjna technika znajdzie praktyczne zastosowani: energia będzie mogła nie tylko zasilać niewielkie gospodarstwa domowe w prąd, ale również ochłodzi budynki podczas najgorętszych miesięcy letnich. I choć niektórzy fizycy (tacy jak Geoff Smith – emerytowany profesor na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney) są sceptyczni, badacze z Uniwersytetu Stanforda zapowiadają kolejne badania nad możliwością wykorzystania paneli fotowoltaicznych nocą.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  National Geographic

 

 

One thought on “Ochłodzą budynki i wytworzą prąd. Nowe zastosowanie paneli słonecznych

Dodaj komentarz