fbpx

Organizmy tych osób samodzielnie powstrzymały wirusa. Nowa nadzieja badaczy na walkę z HIV

Na świecie żyje aż 35 mln nosicieli wirusa HIV. Zdecydowana większość musi przyjmować leki blokujące rozprzestrzenianie się chorych komórek. Istnieje jednak grupa osób, których organizmy są w stanie powstrzymać chorobę samodzielnie, a nawet całkowicie ją wyeliminować.

1500 szczęśliwców

Elitarni kontrolerzy, to grupa pacjentów, u których mimo pozytywnego wyniku na obecność HIV, wirus nie ujawnił się we krwi. Osoby te nie muszą przyjmować żadnych leków – ich organizm samodzielnie powstrzymuje replikację wirusa. Szacuje się, że pośród 35 mln zakażonych, stanowią oni zaledwie niewielki odsetek.

Badacze twierdzą, że mniej niż 0,5 proc. zakażonych powstrzymuje postęp choroby samodzielnie. Wciąż jednak pozostaje tajemnicą, w jaki sposób i dlaczego tak się dzieje. Na ten moment szacuje się, że elitarnych kontrolerów na całym świecie jest tylko 1500.

– To, co dzieje się z osobami, które nazywamy elitarnymi kontrolerami, może rzucić światło na lekarstwo na HIV-1, a także pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób osoba z HIV może kontrolować wirusa i unikać chorób współistniejących z HIV – wyjaśniła ewenement Keith Hoots z National Institutes of Health.

Potencjał pod dalsze badania

Sekwencjonując miliardy komórek od 64 pacjentów z HIV, którzy powstrzymywali ewolucję wirusa przez dziewięć lat bez leków, oraz od 41 osób, które stosowały terapię farmakologiczną przez dziewięć lat, badacze odnaleźli jednego pacjenta, u którego nie wykryto ani jednej nienaruszonej kopii wirusa HIV.

U innego chorego natomiast, znaleziono tylko jedną nienaruszoną kopię genomu wirusa, która została zablokowana. U 45 proc. osób, które uważa się za „elitarnych kontrolerów” stwierdzono, że choć wirus wciąż jest obecny w organizmach nie ma możliwości rozwoju i dalszej replikacji.

– To umiejscowienie genomów wirusa u elitarnych kontrolerów jest wysoce nietypowe, ponieważ u większości ludzi żyjących z HIV, wirus znajduje się w aktywnych genach, gdzie może się łatwo replikować – wyznali badacze.

Być może dalsze badania wskażą powód, dla którego organizmy niektórych osób są w stanie samodzielnie powstrzymać replikację wirusa, a tym samym da podwaliny pod nową formę terapii. Choć potrzeba na to kolejnych lat obserwacji i badań, to jednak przypadki „elitarnych kontrolerów” dają nadzieję na sukces.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

 

 

Dodaj komentarz