Niesamowity projekt w Afryce. Budują wielki zielony mur… przez cały kontynent
15 km szerokości i 8 000 km długości (jak 13x z Gdyni do Krakowa lub z Suwałk do południowych granic Portugalii i z powrotem),
100 mln zdegradowanych gruntów (ponad 3x powierzchnia Polski) przywróconych do życia,
250 mln ton pochłanianego dwutlenku węgla każdego roku (ok. 3/4 emisji Polski),
10 mln stworzonych miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Takie liczby stoją za Wielkim Zielonym Murem – gigantycznym projektem zazielenienia regionu Sahelu, który rozciąga się wszerz Afryki ok. 100 km od południowych krańców Sahary. Niezliczona liczba posadzonych drzew, krzewów, traw i innych roślin ma pomóc kilkunastu afrykańskim krajom w walce ze zmianami klimatu, degradacją gleby, pustynnieniem, utratą bioróżnorodności, ubóstwem czy wreszcie bezpieczeństwem żywnościowym. Całość ma być ukończona do 2030 r.
„To globalny symbol ludzkości przezwyciężającej swoje największe zagrożenie – nasze szybko degradujące się środowisko” – przekonują twórcy projektu.
Inicjatywa zrodziła się kilkanaście, ale jej realizacja rozpoczęła się dopiero kilka lat temu. Teraz tworzenie Wielkiego Zielonego Muru ma znacząco przyspieszyć. W tym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że projekt otrzyma co najmniej 14 mld dol. finansowania – ok. 30% całej brakującej kwoty. Zapowiedź ta padła na zorganizowanym przez Francję, ONZ i Bank Światowy szczycie One Planet Summit, który poświęcono bioróżnorodności.
Do tej pory Wielki Zielony Mur ukończono w ok. 15%. I m.in.:
W Senegalu posadzono 12 mln drzew odpornych na suszę.
W Etiopii przywrócono 15 mln ha zdegradowanych obszarów.
W Nigerii i Nigrze przywrócono po 5 mln ha zdegradowanej ziemi.
A w tym ostatnim państwie, dzięki stworzeniu nowych terenów nadających się do uprawy, pozyskuje się 500 000 ton zboża rocznie. Wystarczająco, by wykarmić 2,5 mln ludzi.
Afryce sukces w tworzeniu Wielkiego Zielonego Muru jest bardzo potrzebny. Wystarczy wspomnieć, że 46% afrykańskiej ziemi ulega degradacji, co zagraża egzystencji prawie 2/3 ludności kontynentu.
Opracowanie: Szymon Bujalski/ FB
Jestem też na Instagramie: https://www.instagram.com/ekodziennikarz/
Na zdjęciach: fragment gotowego już Wielkiego Zielonego Muru i mapka ukazująca jego skalę (źródło: Great Green Wall).
Poproszę o taką akcję w Polsce. Np. obsadzenie drzewami pasa wzdłuż naszych granic. Albo połączenie pasem drzew i krzewów większych parków narodowych żeby pomóc w migracji zwierząt.