fbpx

Alpha 311 – turbina napędzana podmuchem jadących samochodów. Energia za darmo!

Główny zarzut stawiany turbinom wiatrowym to ich zależność od pogody – brak wiatru o odpowiedniej sile oznacza przerwę w produkcji prądu. Mankament ten został usunięty przez Brytyjczyków.  Turbiny o nazwie Alpha 311 działają niezależnie od pogody. Napędza je wiatr – również ten generowany przez samochody.

Turbina Alpha 311 nie potrzebuje wiele miejsca – przypomina nieco pękaty walec, z zamontowaną w środku turbiną Savoniusa. Dzięki temu może być montowana w wielu miejscach, gdzie nie zmieściłyby się tradycyjne, śmigłowe turbiny. To jedna z jej podstawowych zalet, ponieważ producent zakłada, że Alpha 311 będzie montowana w miejscach, gdzie brak naturalnego wiatru nie przerwie produkcji prądu. Jak to możliwe?

Turbina Alpha 311 zbudowana została tak, żeby napędzał ją nie tylko zwykły wiatr, ale również powiew generowany przez przejeżdżające w pobliżu samochody.

Jak zauważa szef Alpha 311, Barry Thompson: – Samochody i ciężarówki przejeżdżają obok nas wiele razy każdego dnia. Zostaną z nami jeszcze długo, więc sprawmy, by pracowały dla środowiska i lokalnych społeczności.

Przykładem użycia turbiny Alpha 311 jest wmontowanie jej w słupy przydrożnych latarni, dzięki czemu samochody same generują prąd, potrzebny do oświetlania dróg. Twórcy tej nietypowej turbiny zwracają także uwagę na fakt, że lokalna produkcja prądu pozwala na oszczędności, związane z budową infrastruktury i ograniczeniem kosztów przesyłu energii.

Turbina Alpha 311 jest przy tym bardzo wydajna – producent deklaruje, że umieszczona w pobliżu ruchliwej drogi jest w stanie generować tyle prądu, co 20 metrów kwadratowych paneli fotowoltaiczych

Co ważne Alpha 311 jest już gotowym produktem, a nie tylko interesującym pomysłem. Pierwsze urządzenia tego typu zostały już umieszczone na londyńskim stadionie O2 Arena i wybranych miejscach w centrum Londynu.

 

Źródło: gadzetomania.pl

5 thoughts on “Alpha 311 – turbina napędzana podmuchem jadących samochodów. Energia za darmo!

Dodaj komentarz