fbpx

36 pytań, które zbudują intymność. Badacze dowiedli, że dzięki nim relacje są trwalsze

Prawdziwa intymność nie ma swojego źródła w fizycznym zbliżeniu, ale w tym, w jaki sposób rozmawiamy z najbliższa nam osobą i co ważniejsze – czy naprawdę siebie słyszymy. Psychologowie, którzy spędzili lata na badaniu zażyłych relacji, wyodrębnili pytania, które pogłębiają wzajemną bliskość – zarówno z obcym człowiekiem jak i z osobą nam najbliższą.

Bliżej, intymniej, szczerzej

Badania psychologów na temat intymnych relacji są dość jednoznaczne i wskazują, że rozmowa i ciekawość siebie są najistotniejszymi czynnikami w pogłębianiu znajomości. Wspólnym mianownikiem w pogłębianiu relacji jest „samoujawnienie”, czyli podzielenie się z drugim człowiekiem sprawami, które są dla nas ważne, a ich wyrażenie nie zawsze przychodzi nam łatwo.

Już zaledwie 45 minut, które spędzimy na szczerych rozmowach opartych na otwartości i zaufaniu może znacząco pogłębić poczucie bliskości. Arthur Aron w 1997 r. ułożył zestaw 36 pytań, które pomagają zwiększać intymność i zacieśniać związki. Dla porównania Aron stworzył również grupę kontrolną. Poprosił, aby pary zadawały sobie pytania typu „small talk – czyli takie, które nie wywoływały zbyt wielu refleksji po żadnej ze stron. Po eksperymencie okazało się, że pary z pierwszej grupy, które spędziły czas na zadawaniu sobie 36 ważnych pytań deklarowały zdecydowany wzrost poczucia bliskości.

3 zestawy pytań

Pytania są podzielone na trzy zestawy. Pierwszy zestaw jest najmniej wymagający – to tzw. zestaw startowy, który pomaga lepiej się poznać. Dopiero, kiedy go zakończymy możemy przejść do kolejnego. Trzeci zestaw jest najbardziej zaawansowany i sprawdza się w przypadku osób, które nie pominęły dwóch wcześniejszych. Na całą zabawę poświęć ok. 45 min.

Na dwóch kartkach papieru zapiszcie i ponumerujcie pytania. Przez 15 minut zadawajcie sobie je na zmianę. Każda osoba powinna odpowiedzieć na każde pytanie, ale w naprzemiennej kolejności, tak, aby za każdym razem inna osoba była pierwsza. Kiedy skończycie, przejdźcie do kolejnego zestawu nawet, jeśli nie przeszliście jeszcze przez wszystkie pytania z zestawu I. Następnie zainwestujcie kolejne 15 minut na zestaw finalny.

Zestaw I

Możesz zaprosić dowolną osobę na świecie na kolację. Kogo zapraszasz?

Czy chciałbyś/abyś być sławny/a? Z czego chcesz być znany/a?

Czy dzwoniąc do kogoś, układasz wcześniej w głowie, co powiesz? Dlaczego?

Jak wyglądałby twój idealny dzień?

Kiedy ostatnio sobie śpiewałeś sobie? A komuś innemu?

Gdybyś mógł/mogła dożyć 90 lat i zachować umysł lub ciało 30-latka/ki przez kolejne 60 lat swojego życia, co byś wybrał/a?

Czy masz przypuszczenia, w jaki sposób umrzesz?

Wymień trzy rzeczy wspólne dla ciebie i osoby, z którą rozmawiasz.

Za co w swoim życiu jesteś najbardziej wdzięczny/a?

Gdybyś mógł/mogła zmienić cokolwiek w sposobie, w jaki zostałeś/aś wychowany/a, co by to było?

Poświęć cztery minuty i opowiedz swojemu rozmówcy historię swojego życia tak szczegółowo, jak to tylko możliwe.

Gdybyś mógł/mogła jutro obudzić się z jakąkolwiek cechą lub umiejętnością, co by to było?

Zestaw II

Gdybyś miał/a kryształową kulę, która powie ci prawdę o tobie, twoim życiu, przyszłości lub czymkolwiek innym, co chciałbyś/abyś wiedzieć?

Czy jest coś, o czym marzyłeś/aś od dawna? Dlaczego tego nie zrobiłeś/aś?

Jakie jest twoje największe osiągnięcie w życiu?

Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

Jakie jest Twoje najcenniejsze wspomnienie?

Jakie jest Twoje najstraszniejsze wspomnienie?

Gdybyś wiedział/a, że za rok nagle umrzesz, czy zmieniłbyś/abyś cokolwiek w swoim obecnym życiu? Czemu?

Co oznacza dla ciebie przyjaźń?

Jakie role w twoim życiu odgrywają miłość i czułość?

Wskaż pozytywną cechę swojego rozmówcy. Róbcie to na przemian, pięć razy.

Jak bliska i ciepła jest Twoja rodzina? Czy uważasz, że Twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż dzieciństwo większości innych ludzi?

Co myślisz o swojej relacji z matką?

Zestaw III

Wypowiedz trzy zgodne z prawdą stwierdzenia typu „my” (dotyczące ciebie i twojego rozmówcy). Na przykład: „Oboje jesteśmy w tym pokoju, czując…”

Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić…”

Gdybyś miał/miała zostać przyjacielem swojego rozmówcy, co powinien/powinna o tobie wiedzieć?

Powiedz osobie, z którą rozmawiasz, co ci się w niej podoba – bądź szczery/a, powiedz jej coś, czego nie powiedziałbyś świeżo poznanej osobie.

Podziel się ze swoim rozmówcą jakimś żenującym momentem ze swojego życia.

Kiedy ostatnio płakałeś przy innej osobie? Kiedy płakałeś sam/a?

Powiedz swojemu rozmówcy coś, co w nim lubisz [już].

Co jest dla ciebie zbyt poważne, aby z tego żartować?

Umierasz dziś, nie możesz się z nikim skontaktować. Czy jest coś, czego żałujesz, że nie powiedziałeś/powiedziałaś? Dlaczego tego jeszcze nie zrobiłeś/zrobiłaś?

Twój dom z całym dobytkiem właśnie płonie. Uratowałeś swoich bliskich i zwierzęta. Zdążysz jeszcze wynieść z domu jeden przedmiot. Co by to było? Dlaczego właśnie to?

Czyja śmierć najbardziej by cię dotknęła? Dlaczego?

Podziel się ze swoim rozmówcą osobistym problemem i poproś go o radę. Spytaj, co zrobiłby w twojej sytuacji. Poproś go także, aby zastanowił się nad tym, jak się czujesz w związku z tym problemem.

Podsumowanie

Na zabawę możecie spotykać się raz w tygodniu, za każdym razem jednak nieco modyfikując pytania. Własna inwencja jest jak najbardziej wskazana. W miarę, jak będziecie poświęcać czas na ważne rozmowy i uważne słuchanie, pojawią się kolejne, bardzo naturalne pytania, które będziecie mogli sobie zadawać – w końcu staną się nawykiem. Powtarzany regularnie trening pogłębiania bliskości pomoże wam zbudować relację, która przetrwa trudne momenty.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: pracowniaszczescia.pl

 

 

 

Dodaj komentarz