fbpx

Tak wygląda nowa autostrada. 6 tys. km połączyło Europę z Azją

Droga z Europy do Azji nigdy nie była tak prosta. W Mongolii właśnie powstała autostrada AH-4, czyli Asian Highway – trasa o długości 6 tys. km, która będzie ważna również dla Polski.

AH-4, czyli Asian Highway powstawała przez 10 lat i należy do korytarza tranzytowego, łączącego Azję z Europą. Trasa rozpoczyna się w rosyjskim Nowosybirsku, a kończy w pakistańskim Karaczi – po drodze przecina Chiny i Mongolię. Jej łączna długość wynosi 6 tys. km. i spełnia wymogi dróg kategorii III w Mongolii oraz II kategorii azjatyckiej specyfikacji technicznej.

Podczas budowy zastosowano specjalne ulepszenia i oświetlenia dla kierowców. Pod nawierzchnią na odcinkach z tzw. wieczną zmarzliną umieszczono rury, które będą chronić kierowców przed poślizgiem. Na odcinkach górskich i rumowiskach skalnych założono siatki ochronne i wybudowano betonowe ściany Wszystko to ma ułatwić poruszanie się w trudnych warunkach pogodowych i zminimalizować ryzyko wypadków.

Mongolskie władze ogłosiły zawarcie porozumienia w zakresie przewozu ładunków z Niemcami, Słowacją, Czechami i Polską. Bardzo możliwe, że pierwsi polscy kierowcy już wkrótce pokonają nowoczesny odcinek łączący dwa kontynenty.

Opracowanie: Kamila Gulbick

Źródło: auto-swiat.pl

Dodaj komentarz