Przyrodnicza sensacja w Polsce. Owad uznany za wymarły wrócił
W Roztoczańskim Parku Narodowym zaobserwowano po raz pierwszy wyjątkowy gatunek owada. Chodzi o zadrzechnię fioletową, znaną również jako czarna pszczoła, która przez długi czas uchodziła w Polsce za wymarłą.
Preferuje kwietne łąki i stare, spróchniałe drzewa
Owada dostrzeżono i sfotografowano pod koniec maja i na początku czerwca w okolicy Florianki, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zadrzechnia fioletowa, nazywana także czarną pszczołą, „odzyskuje lub zdobywa nowe tereny” – poinformowano na profilach społecznościowych parku.
Pracownicy parku podkreślają, że czarna pszczoła nie stanowi zagrożenia dla ludzi, chyba że ktoś zbliży się do jej gniazda. Preferuje kwietne łąki i obumarłe drzewa, których w Roztoczańskim Parku Narodowym jest pod dostatkiem. W wydanym komunikacie zachęcono do wypatrywania tej dużej, ciemnofioletowej, robiącej wrażenie „bambaryły” i dzielenia się własnymi obserwacjami. Przypomniano też, że „wiele gatunków wokół nas zanika, a okazji do śledzenia powrotów gatunków wymarłych – będzie z pewnością niewiele”.
– Od razu wiedziałem, że to czarna pszczoła. Jest bardzo charakterystyczna: duża jak trzmiel, czarna, z głębokim niebieskofioletowym połyskiem – po prostu piękny owad – opowiadał Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego, który zauważył i sfotografował zadrzechnię na kwietnej łące we Floriance.
Stachyra relacjonował, że najprawdopodobniej była to samica, która siadała na kwiatach tylko na moment.
– Zapewne poskubała trochę nektaru i przesiadywała się z kwiatka na kwiatek. W końcu odleciała. Udało mi się zrobić kilka zdjęć do dokumentacji – dodał. Wspomniał także, że „czarne pszczoły są bardzo żywiołowe, dlatego lepiej nagrać krótki film niż robić zdjęcia, bo wtedy łatwiej uchwycić ich ruchy”.
Dlaczego czarne pszczoły wracają do Polski?
Zadrzechnię fioletową (lub blisko spokrewnioną zadrzechnię czarnorogą) spotykano wcześniej między innymi w Białowieży, Bieszczadach, Ojcowskim Parku Narodowym oraz na Polesiu. W zeszłym roku ten rzadki gatunek zauważono także na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Obecnie czarne pszczoły występują głównie w południowej Europie – m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech. Zdaniem ekspertów powrót tego gatunku do Polski jest efektem zmieniającego się klimatu oraz poprawy stanu martwych drzew, w których zakłada gniazda. – Dlatego warto, aby w lasach było coraz więcej obumierających drzew. To jest miejsce rozrodu nie tylko pszczoły, ale też wielu innych gatunków. Ważne w tym kontekście są także kwietne łąki – podkreślił Przemysław Stachyra. Zadrzechnia fioletowa objęta jest ochroną gatunkową.