fbpx

2023 rok upłynie pod znakiem Królika. Co to oznacza?

Chińska astrologia znana była już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Opiera się ona na dwunastu znakach zodiaku zwierzęcego oraz pięciu żywiołach. Każdy kolejny rok nosi imię jednego z dwunastu zwierząt zodiakalnych, które, zgodnie z chińską legendą, przyszły na spotkanie z Buddą. W podzięce za przybycie okrzyknął lata ich nazwami w kolejności, w jakiej się pojawiły. Astrologia Wschodu zakłada, że ich cechy charakterystyczne odzwierciedlają zachowania, usposobienie i duszę człowieka. Każdy rok liczony jest od drugiego nowiu po zimowym przesileniu Słońca, czyli ma ruchomą datę rozpoczęcia.

Według chińskiego horoskopu, 21 stycznia 2023 roku pożegnamy rok Tygrysa. W niedzielę 22 stycznia rozpocznie się Chiński Nowy Rok, którego patronem  będzie królik, a dokładniej królik wody. Potrwa on do 9 lutego 2024 roku.

W Chinach to sympatyczne zwierzę zwiastuje czas spokoju i stabilizacji. Rok Królika nieodłącznie wiąże się z uporządkowaniem i mądrością, które mają spłynąć na ludzkość, daje także przestrzeń na złapanie oddechu od ciągłego pędu. Jednocześnie, przez wzgląd na ogromną werwę, która cechuje te zwinne ssaki, to też czas sprzyjający osiąganiu sukcesów i spełnianiu się w swoich pasjach.

Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, chaotyczny i trudny rok 2022 tygrysa był w teorii spójny z przypisanym do niego zwierzęciem.

Lata, które przypadały ostatnio na Rok Królika: 1951, 1963, 1975, 1987, 1999 i 2011 r.

W Chinach okres od 21 do 27 stycznia jest świętem wolnym od pracy. W ciągu tego czasu biura, banki czy fabryki będą zamknięte, funkcjonować będą zaś m.in. hotele. Świętowanie będzie trwać jednak dłużej, bo aż przez 16 dni i skończy się 5 lutego po Festiwalu Latarni.

Chiński rok odmierza cykl Księżyca i Słońca, dlatego jego koniec sytuuje się zazwyczaj od 21 do maksymalnie 51 dni za używanym na całym świecie kalendarzem gregoriańskim.

Dodaj komentarz