Naukowcom udało się przywrócić wzrok przy pomocy protezy siatkówki
Chińskim naukowcom udało się częściowo przywrócić wzrok w uszkodzonych siatkówkach oka. O swoim przełomowym dokonaniu poinformowali badacze z kilku uczelni w Chinach.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Fudan, Szanghajskiego Instytutu Fizyki Stosowanej, Uniwersytetu Poczty i Telekomunikacji w Pekinie oraz Laboratorium Shaoxin opracował nowatorską protezę siatkówki wykonaną z metalowych nanowłókien. Dzięki tej technologii udało się częściowo przywrócić zdolność widzenia ślepym myszom – zarówno tym dotkniętym zaćmą, jak i gryzoniom z uszkodzeniami siatkówki.
Badacze szczegółowo opisali swoją pracę na łamach czasopisma Science, gdzie wyjaśnili, jak skonstruowali nanowłókna tellurku i jak nadali im odpowiedni kształt, by uzyskać funkcjonalną siatkówkę. Stworzona z półprzewodnika siatka została przymocowana do tylnej części oka i przekazywała sygnały bezpośrednio do nerwu wzrokowego.
Do budowy nanowłókien wykorzystano tellur, który został uformowany w siatkę, zdolną do przekształcania światła w prąd elektryczny przy bardzo niskim poziomie napromieniowania, bez konieczności stosowania zewnętrznego źródła energii. Wytworzony w ten sposób prąd był kierowany do nerwu wzrokowego i dalej przetwarzany przez mózg myszy.
Eksperymenty wykazały, że zwierzęta odzyskały nie tylko wzrok, lecz także reakcje źrenic na światło oraz możliwość przekazywania impulsów przez komórki nerwowe. Testowane myszy reagowały na światło LED oraz prawidłowo reagowały na testy związane z tzw. separacją wzorców. Proteza potrafi przetwarzać światło z zakresu bliskiego podczerwieni. Dzięki tej technologii w przyszłości mogą powstać zaawansowane urządzenia optyczne, umożliwiające lepszy kontrast kolorów i nowoczesne noktowizory.