fbpx

To cud… nastolatek zdołał przetrwać samemu przez prawie 6 godzin bez… Wi-Fi

Waterford w Irlandii, nastoletni David Gowan błąka się po okolicy Dungarvan, cały roztrzęsiony. Trzymając nad głową swój smartfon, usiłuje znaleźć sygnał Wi-Fi, mamrocze coś nieskładnie. Służby ratunkowe znajdują chłopaka i niezwłocznie przewożą go do najbliższego Starbucksa, żeby ten mógł połączyć się z siecią. Rzecznik praw dziecka wyraził swoje zdumienie nad wyczynem nastolatka, jako że “…istnieją dorośli, którzy nie byliby w stanie wytrzymać aż tyle bez internetu…”.

Prawdziwe zagrożenie uzależnienia od internetu

Co prawda powyższe słowa brzmią przesadnie ironicznie, jednak problem uzależnienia od internetu jest obecny zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych, i stale rośnie. Nazywana Zespołem Uzależnienia od Internetu (z angielskiego IAD), ta obsesja może niszczyć ludziom życie i spowodować szereg problemów. IAD dotyczy nawet 8,2% populacji, a według teorii niektórych źródeł, nawet 38%. Mimo że badacze zdołali sformułować kryteria diagnostyczne dla tego problemu, DSM-5, kolejna edycja klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, nie uznaje uzależnienia internetu jako oficjalne zaburzenie. Kraje takie jak Chiny oraz Korea Południowa uznały jednak uzależnienie od internetu jako jeden z narodowych problemów zdrowotnych.

Pomimo rosnących dowodów na zakres IAD i spustoszenie, jakie może spowodować, do tej pory amerykański rząd nie podjął żadnych oficjalnych działań. Przez to tradycyjne metody leczenia są ograniczone, co jednak powoli się zmienia. Eksperci wzywają do wprowadzenia jednolitych kryteriów diagnostycznych i włączenia IAD do oficjalnych zaburzeń psychicznych, aby zwiększyć świadomość opinii publicznej i zapewnić chorym możliwość uzyskania odpowiedniej diagnozy oraz leczenia.

Symptomy Zespołu Uzależnienia od Internetu

IAD jest ogólnie opisywany jako “spędzanie wielu godzin na aktywnościach związanych z komputerem/ internetem/ grami wideo, niezwiązanych z pracą”. Spór dotyczący dokładnych symptomów i jednoznacznej klasyfikacji pozostaje jednak nadal nierozstrzygnięty. Obecnie istnieje kilka instrumentów umożliwiających ocenę IUD, najpowszechniejszy jest formularz ankietowy Younga, który wymienia następujące kryteria diagnostyczne dla Zespołu Uzależnienia od Internetu:

  • zmiana nastroju wynikająca z próby zaprzestania korzystania z internetu
  • zwiększająca się potrzeba korzystania z internetu
  • próby zaprzestania korzystania z internetu zakończone niepowodzeniem
  • pobyt online dłuższy od zamierzonego
  • kłamanie na temat korzystania z internetu
  • narażanie relacji lub marnowanie okazji
  • uciekanie od problemów lub próba poprawienia samopoczucia poprzez korzystanie z internetu

 

Objawy podawane w innych źródłach obejmują także wzrastającą liczbę konfliktów z innymi, doświadczenie objawów odstawienia, zaburzenia funkcjonowania, utratę zainteresowania innymi tematami, a także 6 lub więcej godzin korzystania z internetu w celach niezwiązanych z pracą przez okres przynajmniej 3 miesięcy.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej ci osoby problem uzależnienia od internetu, nie bój się poprosić o pomoc. Nie jesteś w tym sam, możesz otrzymać pomoc. Pierwszy krok to zdać sobie sprawę z istnienia problemu. Następnie pomocne może być np. oprogramowanie, które kontroluje czas, jaki przeznaczamy na korzystanie z Wi-Fi. Niezbędne jest także rozpoznanie możliwych przyczyn, takich uczucie niepokoju, stany lękowe lub depresja. Można również zastosować terapię grupową, indywidualną, poznawczo-behawioralną, lub różne rodzaje terapii zajęciowej, aby pomóc uporać się z Zespołem Uzależnienia od Internetu.

 

Źródło: healthyholisticliving.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz