fbpx

Polscy naukowcy coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu na obecność koronawirusa

Małopolscy naukowcy coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu diagnostycznego na obecność koronawirusa. Po czterech tygodniach pracy badaczom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się wyselekcjonowanie białek charakterystycznych dla nowego wirusa. Badacze pracują nad testem, który nie tylko będzie ultraszybki, ale również będzie można stosować go poza laboratorium.

Dzięki temu testy będzie można od razu wykonywać np. na lotniskach. – W ten sposób może zostać zmniejszone ryzyko epidemii – zarażone osoby będą identyfikowane, zanim przeniosą wirusa dalej – tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Pracowni Wirusologii MCB UJ.

Już pewne jest, że po czterech tygodniach od rozpoczęcia współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego z firmą SEnsDx zespół badaczy zrobił pierwszy krok – wyselekcjonowanie białek charakterystycznych dla wirusa CoV-2– na drodze do opracowania szybkiej i konkretnej diagnozy koronawirusa. – Kolejnym etapem w badaniach będzie znalezienie cząstek, które będą w stanie reagować wyłącznie z tymi białkami – mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Pracowni Wirusologii MCB UJ.

– Opieramy się na technologii stworzonej prze firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę. Na ten moment zaczęliśmy realne prace w laboratorium, ale jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach – tłumaczy wirosolog.

Kiedy rewolucyjna metoda może stać się ogólnodostępna?

– Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie pomocne dla społeczeństwa i będzie mogło zostać zastosowane w ciągu tego sezonu czy może nawet bardziej sezonu jesiennego, kiedy prawdopodobnie wirus powróci, a będzie potrzeba szybkiego zlokalizowania osób, które go przenoszą – odpowiada prof. Krzysztof Pyrć.

Rozwój badań nad opracowaniem szybkiego testu diagnostycznego jest możliwy m.in. dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zdecydowało się przekazać na ten cel 25 mln zł.

Źródło: oświadczenie prasowe UJ.ks, fot. pixabay

One thought on “Polscy naukowcy coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu na obecność koronawirusa

  • 25 marca 2020 at 06:03
    Permalink

    Najlepiej coronovirusa..zabija..Biseptol..i..zapobiega..powstaniu..przy..tej..chorobie..zapalenia..pluc..Sprwdzone…ludzie..umieraja..na..ostre..zapalenie..pluc..z..wysokiej..temperatury…

    Reply

Dodaj komentarz