fbpx

Kapitan Tadeusz Lutak obchodził 106 urodziny

Urodzony w trakcie I wojny światowej, w 1917 roku, kapitan Tadeusz Lutak jest postacią, która nie tylko stała się symbolem odwagi i poświęcenia, ale również świadkiem kluczowych wydarzeń polskiej historii XX wieku.

Gdy miał zaledwie 19 lat, podjął śmiałą decyzję o wstąpieniu na ochotnika do wojska. Dzięki temu mógł sam wybrać miejsce swojej służby. Wybór padł na 2 batalion pancerny w Żurawicy, gdzie młody Lutak spędził lata 1937-1939. W tym okresie, Polska stawiała czoła wyzwaniom i zagrożeniom zewnętrznym, a kapitan Lutak miał okazję wziąć udział w kampanii wrześniowej w składzie 121 kczl wchodzącej w skład 10 Brygady Zmotoryzowanej. Jego dowódcą był wówczas płk. Stanisław Maczek.

W tym roku kapitan Lutak obchodził swoje 106 urodziny, które odbyły się z wielkim rozmachem w Żurawicy. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Józefa Sebastiana Pelczara. Następnie kapitan, mimo swojego wieku, przemierzył drogę do miejsca uroczystości na zabytkowym motocyklu, co było niewątpliwie wzruszającym momentem dla wszystkich obecnych. W uroczystościach nie mogło zabraknąć delegacji 1. Batalionu Czołgów wraz z dowódcą ppłk Marcinem Komorkiem. Podczas uroczystości, kpt. Lutak został uhonorowany medalem z okazji 30-lecia powstania batalionu.

Jednak to, co zawsze wyróżniało kapitana Lutaka, to nie tylko jego odwaga i zasługi, ale również niebywała kondycja, poczucie humoru i umiejętność opowiadania fascynujących historii z czasów służby. Tego dnia mógł również zademonstrować swoje wokalne umiejętności, śpiewając piosenki żołnierskie.

Kapitan Tadeusz Lutak jest żywym dowodem na to, że heroizm, pasja i miłość do ojczyzny są wartościami, które przetrwają próbę czasu. Oby mógł długo dzielić się z nami swoimi opowieściami i być inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków.

One thought on “Kapitan Tadeusz Lutak obchodził 106 urodziny

Dodaj komentarz