fbpx

Uniwersytet Jagielloński w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata

Uniwersytet Jagielloński został uznany za najlepszą uczelnię w Polsce. Największy ranking renomowanych światowych uczelni ogłosił tegoroczne wyniki. Oprócz Jagiellońskiego na liście znalazły się również Uniwersytet Warszawski i krakowska AGH.

The Center for World University Rankings to prestiżowy ranking obejmujący 2000 uczelni z całego świata, oceniający je na podstawie jakości edukacji i perspektyw zawodowych absolwentów. Wyróżnia się tym, że oceniane placówki nie biorą w nim udziału, a ranking nie korzysta z ankiet ani danych od uczelni, co zapewnia jego obiektywizm. Ranking po raz pierwszy opublikowano w 2012 roku, obejmując wtedy 100 pozycji. Od 2019 roku został znacząco rozszerzony.

Uczelnie są oceniane na podstawie czterech kluczowych kryteriów. Najważniejszym z nich (40% oceny końcowej) jest jakość prowadzonych badań naukowych. Pozostałe kryteria to jakość edukacji, liczba absolwentów znajdujących pracę po studiach oraz jakość kadry akademickiej.

Sukces Polski

W najnowszym rankingu CWUR znalazło się 41 polskich uczelni. Najwyżej sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński, który zajął 386. miejsce, co czyni go najlepszym uniwersytetem w Polsce i jednocześnie najstarszą uczelnią w kraju, obchodzącą w tym roku 660. rocznicę powstania. Uniwersytet Warszawski uplasował się na 421. miejscu, a Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na 637. pozycji.

Ponadto, w pierwszym tysiącu znalazły się także: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (753. miejsce), Politechnika Warszawska (755. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (851. miejsce), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (878. miejsce), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (893. miejsce), Warszawski Uniwersytet Medyczny (897. miejsce) i Uniwersytet Wrocławski (900. miejsce). Wśród dziesięciu najlepszych uczelni świata nadal dominują placówki amerykańskie.

Oto TOP 10 najlepszych uniwersytetów na świecie według The Center for World University Rankings:

  1. Harvard University (USA)
  2. Massachusetts Institute of Technology (USA)
  3. Stanford University (USA)
  4. University of Cambridge (Wielka Brytania)
  5. University of Oxford (Wielka Brytania)
  6. Princeton University (USA)
  7. Columbia University (USA)
  8. University of Pennsylvania (USA)
  9. Yale University (USA)
  10. California Institute of Technology (USA)

Źródło: cwur.org

Dodaj komentarz